117.0208
107.8135

НЕСЛАВАН КРАЈ ТРКЕ ЗА ВН МАЂАРСКЕ Норису наредили да пусти Пјастрија

21.07.2024. 18:20 18:23

Трка за Велику награду Мађарске припала је возачу Мекларена Оскару Пјастрију који је два круга пре краја, по командама из бокса, преузео лидерску позицију од Ланда Нориса.

Памтиће се, дакле, трка на Хунгарорингу по првој "дуплој победи" Мекларена ове сезоне, али много више од тога по одлуци бокса екипе да тријумф не узме Ландо Норис, већ Аустралијанац Пјастри.

Британац је тек након дугог убеђивања из бокса попустио и дозволио да га клупски клега претекне данас, што се десило два круга пре краја. Не памти се да је неки тим овако невешто, аматерски и провидно, на разочарање љубитеља формуле и спорта, одрадио ситуацију која иначе није несвакидашња у "најбржем циркусу".

Кључни моменат трке десио се у 46 кругу када су из Мекларена позвали Нориса у бокс и практично му омогућили да заседне на чело трке. Међутим, инсистирали су да до краја врате Пјастрија на прву позицију, упорно звали Ланда и на крају је овај пропустио Аустралијанца за прву победу у каријери.

Пјастри ће тако прву победу у каријери, ону која се памти највише, која је неизбрисива из сећања, памтити по томе што му је она практично поклоњена.

Он је седми различити пилот који је ове сезоне успео да победи на једној од 13 трка.

Трећи на циљ стигао је Луис Хамилтон (Мерцедес), четврти је био Шарл Леклер (Ферари), тек пети Макс Ферстапен (Ред Бул), шести је био Карлос Саинс (Ферари), седми Серхио Перес (Ред Бул), иза њега је стигао Џорџ Расел (Мерцедес), потом Јуки Цунода (РБ), а десето место заузело је Ленс Строл (Астон Мартин).

Ланду Норису је ово био седми подијум ове сезоне, већ пето друго место ове сезоне, па остаје на једној победи, оној воженој у Сједињеним Америчким Државама.

Британски пилот је без дилеме највећи губитник трке упркос још једном одличном резултату.

Норис је трку за ВН Мађарске кренуо са "пол" позиције.

Осим Нориса, етиекту губитника данас носи и шампион и актуелни лидер у каравану Ферстапен који је пред сам крај трке због инцидента са Хамилтоном, изгубио четврто место.

Тада је напао Британца у борби за трећу позицију, међутим није то урадио најбоље (покушао у кривини изнутра), Луис га је блокирао, дошло је до судара точковима и излетања са стазе Холанђаниа.

Експресно се вратио на стазу, али као пети.

У генералном пласману Ферстапен остаје лидер са 265 поена, други је несуђени победник трке Ландо Норис са 189, а трећи Шарл Леклер са 162.

У поретку конструктора Ред Бул више није тако убедљив, први је са 389 поена, Мекларен после дупле победе прати са 338, а пад на треће место је доживео Ферари који наредну трку чека са 322 поена.