НАЈЧЕШЋЕ ПАДАЈУ ДИЗАЧИ ТЕГОВА, АТЛЕТИЧАРИ И БИЦИКЛИСТИ Највише младих спортиста позитивних на допинг из Русије, Индије и Кине
Десетогодишња глобална студија позитивних допинг тестова код деце и младих тинејџера спортиста показала је да већина позитивних на допинг долази из Русије, Индије и Кине, као и да су најчешће позитивни дизачи тегова, атлетичари и бициклисти, саопштено је данас из Светске антидопинг агенције (ВАДА).
Диуретици, стимуланси и анаболички стероиди су најчешће откриване супстанце у око 1.500 позитивних тестова рађених од од 2012. године на више од 1.400 младих спортиста, преноси АП.
Најмлађи тестирани спортиста имао је осам година, а најмлађи кажњени због допинговања био је 12-годишњак, саопштила је ВАДА.
"Ова студија указује на дубоку трауму и изолацију коју деца спортисти доживљавају након позитивног теста и изрицања казнених мера", рекао је председник савета спортиста при ВАДА Рајан Пини.
Он је пренео сведочење малолетне спортисткиње која се присећа екстремног притиска који су на њу и друге такмичарке вршили мушки тренери да би смањиле телесну тежину.
"Овај притисак је укључивао немогуће очекивање да се успоре ефекти пубертета јер би, како им је говорено, пубертет наводно негативно утицао на њихову способност да се такмиче", предочио је Пини.
У случајевима допинга за које је изрицана казнена мера, најчешћа допинг супстанца је био диуретик фуросемид у Русији, анаболички стероид станозолол у Индији и кленбутерол у Кини, наводи се у извештају.
Међу дизачима тегова најчешћа допинг-супстанца је био станозолол, у атлетици то је био хормон за повећање издржљивости ЕПО, а у бициклизму мелдонијум, саопштила је ВАДА.
Мелдонијум је лек за срце који је постао познат светској јавности по случају допинга руске тенисерке Марије Шарапове.
ВАДА је саопштила да су неки докази указивали на систематски допинг, јер је откривено да је више малолетника који су били позитивни на исту супстанцу откивено на основу узорака узетих истог дана.