Цвјетићанин обишао реконструисани затворени базен на Спенсу
Реновирани затворени базен у СПЦ “Војводина”, који је завршен пре месец дана, обишли су члан Градског већа за спорт и омладину Огњен Цвјетићанин, директор Спенса Драган Милић и члан надзорног органа на реконструкцији, Драган Живковић.
Они су разговарали и са представницима из пет новосадских пливачких клубова – Воводина, Нови Сад, Индекс, Марлин и Арена, о условима за тренирање и такмичење у реновираном базену, те постављеној опреми и оној која ће се постављати пред такмичења.
- Веома сам задовољан радовима на реконструкцији базена у СПЦ Војводина јер је првци пут један градоначелник, а то је Милош Вучевић, после толико година, а колико смо сазнали базен има проблема још од краја деведесетих, потегао питање реновирања. Суочили смо се са одређеним потешкоћама с обзиром да су и сам Спенс и базен, прилично израубовани и реконструција је трајала много дуже од очекиваног. Захвалио бих се свим клубовима који су имали разумевања све време док је трајала реконструкција. Сада имамо најбоље услове у нашој земљи за тренажни процес, али и такмичења – казао је Цвјетићанин, а онда се осврнуо и на извештавање појединих медија како реконструкција није добро урађена.
- Вода је топла, чистија, са новом подбазенском техником у коју је уложено око 100 милиона динара само због квалитета воде. Проблем је настао због неких стартних блокова. Ово је градско, комунално питање, а не политичко. Ми смо и те како створили услове и набавили најбољу опрему и стартне блокове, само их нисмо одмах поставили, јер још увек нема такмичења. Овај базен је предвиђен и за грађане и нисмо желели да они ненамерно оштете опрему или се повреде. Зато смо пустили слободне грађанске смене, а пливачима обезбедили услове за тренирање на базену СЦ Сајмиште у који је уложено 155 милона динара за наткривање и где је такође промењена комплетна подбазенска техника, топлотне пумпе, машине које мешају хлор и воду, све је дигитализовано. Реновиране су и свлачионице, тоалети, доведен гас до базена. Све смо урадили како бисмо помогли пливачким клубовима. Нешто смо урадили и оставили будућим нараштајима на коришћење. Наставићемо и даље да радимо.
Драган Живковић је истакао да је реконструкција базена подразумевала пре свега да се квалитет воде доведе до врхунског нивоа.
- Уграђена је врхунска опрема, најбоља у Србији, која омогућава много бољу филтрацију воде и мању потрошњу хлора. Затим, температура воде је добро регулисана уз максимално искоришћење енергије. Што се тиче пратеће опреме за такмичења, набављене су носеће платформе које подржавају тач панеле неопходне за пливачка такмичења, подржавају скакаонице усаглашене са ФИНА стандардом са свим неопходним пратећим прибором. Имамо и платформе са обе краће стране базена и 20 скакаоница, по 10 са сваке стране за организацију свих такмичења, укључујући и штафетна. За 25 – метарску страну носачи, ми их зовемо “гнезда”, су већ постављени, а ако буду потребни додатни носачи постављају се метални у канал између решетки. Нема бушења, само се убаце у канал и ту се качи све што треба, да ли су стазе или сигнализациона опрема, голови за ватерполо – рекао је Живковић. Текст и фото:
Г. Маленовић