Завршен скуп у Драчу земаља региона: Ускоро координатори
ДРАЧ: Једнодневни скуп премијера земаља Западног Балкана, на којем је учествовала премијерка Ана Брнабић, завршен је, а она поручила да су економска сарадња и помирење кључни за европску будућност региона.
Учесници састанка су били и европски комесар за суседску политику и преговоре о проширењу Јоханес Хан, потпредседник Светске банке за Европу и Централну Азију Кирил Милер, као и представници Сталног секретаријата Коморског инвестиционог форума (КИФ), прве заједничке институције у региону коју су основале привредне коморе тих земаља.
Брнабић је истакла опредељење и посвећеност Србије регионалној сарадњи и напретку региона Западног Балкана ка ЕУ, нагласивши да је стратешко опредељење Србије чланство у Европској унији.
Председница владе оценила је да су сарадња, јачање односа са суседима и наставак политике помирења важни на европском путу читвог региона.
"Наставак реформи, сарадња и јачање поверења у региону, наши су приоритети на којима сви заједно треба да радимо", рекла је председница Владе Ана Брнабић.
"То нису само кораци ка пуноправном чланству у ЕУ, већ пре свега пут достизања највиших европских вредности и бољег живота свих грађана региона", изјавила је Брнабић.
Говорећи о економској сарадњи, посебно у оквиру ЦЕФТА којом ове године председава Србија, председница владе издвојила је извештај Светске банке, у којем је оцењено да је "Србија постигла значајан напредак реформе јавне управе у управе у 2016. години, што јеснажна порука да се интензивно ради на смањењу административних баријера", рекла је премијерка.
Брнабић је издвојила "дигиталну економију и ИТ сектор као нове развојне области у којима Србија види своју шансу да ухвати прикључак са четвртом индустријском револуцијом и придружи се економски развијеним земљама".
Она је додала и да "Србија има све шансе да буде регионални лидер у прихватњу промена које дигитализација доноси".
Учесници састанка разговарали су о Транспортној заједници Југоисточне Европе, за који је Уговор потписан на Самиту о западном Балкану недавно одржаном у Трсту.
Премијерка Брнабић нагласила је да је Србија званично поднела кандидатуру за седиште Секретаријата Транспортне заједнице ЈИЕ у Београду.
"Београд је важно саобраћајно чвориште и има одличне везе са целим регионом", рекла је председница владе и додала да је тренутак да се постигне договор о седишту Секретаријата.
Брнабић: Ускоро координатори за примену договореног
ДРАЧ: Премијерка Србије Ана Брнабић изјавила је да је задовољна данашњим неформалним састанком шефова влада земаља Западног Балкана у Драчу и додала да ће ускоро бити именовани координатори при кабинетима премијера који ће пратити примену акционог плана за регионално економско повезивање.
Брнабић је, у изјави Танјугу, указала да је неформални састанак премијера уследио после европског самита у Трсту и да се данас разговрало о имплементацији акционог плата који је тамо договорен, као и имплементацији пројеката.
Циљ је да то не остане само мртво слово на папиру, истакла је она.
"Договорили смо се, и то је највећи закључак за данас, да на нивоу кабинета председника влада имамо координаторе и да у наредне две до три недеље сви дамо имена тих регионалних координатора који ће заједно са привредним коморама радити на имплементацији акционих планова", каже Брнабић.
Премијерка Србије истиче и да ће председници влада најмање једном месечно добијати извештаје како иде имплементација акционог плана и где би евентулно морало и политички да се реагује, ако то не иде довољно добро.
Она је додала да су данас одржани и састанци са представницима Светске банке, као и европским комесаром за проширење Јоханесом Ханом.
"Све у свему, имамо много бољу сарадњу и чини ми се да ћемо заједно као регион кренути напред и дати поруку да као регион постајемо много стабилнији", нагласила је премијерка.
Брнабић је рекла да је добила позив да учествује на Стратешком форуму на Бледу 4. септембра и да ће то бити њен следећи састанак посвећен регионалној сарадњи, са председником Владе Словеније и министрима словеначке владе.
Имамо разумевање Македоније по питању УНЕСКО-а
Брнабић је изјавила данас да је важно да имамо разумевање Македоније да евентуално гласање за чланство Косова у УНЕСКО, кад год оно било, није у интересу Србије и добросуседских односа.
"Важо је да имамо разумевање да то није у интересу Србије, нити у интересу добросуседниских односа и мислим да то разумевање и имамо", рекла је Брнабић Танјугу, коментаришући данашње разговоре на ту тему са председником владе Македоније Зораном Заевим, у Драчу.
Каже Брнабић да "ту имамо, за сада, потпуну сагласност да је евентуално гласање, у било ком тренутку, Македоније за чланство Косова у УНЕСКО против интереса Србије и да не би ишло у правцу, односно не би дало сигнал за добру сарадњу између Србије и Македоније".
Она је додала да мисли да смо то рекли јасно и гласно и да је председник Владе Македоније ту поруку потпуно разумео.
"Такође, било је разговора да ли ће Косово уопште бити на агенди ове године за чланство у УНЕСКО”, рекла је Брнабић додајући да не би улазила у те спекулације", рекла је Брнабић.
Она је напоменула да је упутила позив Заеву да у новембру посети Београд и да том приликом разговарају око заједничке седнице две владе.
Премијерка Брнабић је у албанском граду Драчу учествовала на наформалном скупу шефова влада држава Западног Балкана.
Она је додала да ће европски комесар за проширење Јоханес Хан ускоро посетити Србију и да он подржава иницијативу да се отвори унутрашњи дијалог о Косову, коју је покренуо председник Александар Вучић.
Како каже, Хан се позитивно изразио око те иницијативе.
"То јесте недвосмислено храбра и одговорна иницијатива, и мени је драго што можемо коначно да разговарамо о неким питањима која су од националног интереса и изнад свих политичких и било каквих размирица", навела је Брнабић.