Вучић прихватио позив да посети Загреб 12. и 13. фебруара
БЕОГРАД, 31. јануара (Тањуг) - Председник Србије Александар Вучић прихватио је позив хрватске председнице Колинде Грабар Китаровић за посету Хрватској и саопштио да ће посета бити 12. и 13. фебруара.
"Сматрам да је за нашу земљу важно што смо добили позив Колинде Грабар Китаровић. Разговараћу са свим хрватским званичницима и разговараћу са представницима српског народа", рекао је Вучић новинарима.
Треба разговарати и радити на побољшању односа са Србијом, поручује данас део посланика у хрватском Сабору, поводом, за неке изненадног, позива председнице Колинде Грабар Китаровић српском председнику Александру Вучићу да дође у званичну посету Хрватској средином фебруара.
Позив је уследио, констатује хрватска агенција ХИНА, након што су односи двеју држава поновно запали у озбиљну кризу, а посланици Сабора су се осврнули у том контексту и на питање да ли је премијер Андреј Пленковић учествовао у одлуци председнице Грабар Китаровић да позове српског колегу у Загреб.
Заступник СДС С, српске странке која подржава владу Пленковића, Милорад Пуповац поручио је да је веома значајно да дође до тог сусрета, како би се смириле негативне страсти, обуздале негативне поруке и зауставили полемички тонови, који неретко изазивају непријатељства и анимозитет.
"Такође је важно да се вратимо свим питањима која већ годинама нису у фокусу политике и не решавају се, а то су отворена питања везана уз рат, избеглице, нестале, ратне злочине, права мањина и границе", додао је Пуповац.
"Сви знамо да се на том сусрету ради већ неколико месеци. У неколико је наврата био припремљен па остављен за нека боља времена, а сада се одлучило да се, упркос лошој атмосфери, направи рез и иде у то. Ризици показују одређену смелост и одговорност да се ствари ипак зауставе на некој тачки и да се треба посветити разговорима", рекао је Пуповац.
Он није хтео да шпекулише на тему - да ли је влада учествовала у разговорима о Вучићевој посети и да ли је премијер Андреј Пленковић остао изненађен тим позивом.
"То не би требало бити изненађење ни за кога, ако није за мене не би требало бити ни за владу, јер се месецима ради на реализацији тог сусрета", каже Пуповац.
Заступница опозиционог ГЛАС-а Весна Пусић истакла је да треба нормализовати односе са Србијом.
"Не знам да ли је то реално, али је добро радити на побољшању односа између Хрватске и било које суседне земље, нарочито са Србијом", рекла је и додала да су то вероватно најосетљивији односи у региону.
Сматра да влада не може бити изненађена позивом за посету председника Вучића, јер такав сусрет мора да се координира између свих надлежних за спољну политику.
"То треба да буде заиста припремљено, а не за потребе односа с јавношћу", закључила је Пусић.
Заступник ХДЗ, водеће чланице владајуће коалиције, и бивши министар спољних и европских послова Миро Ковач каже да је дијалог нужан и да треба разговарати о отвореним питањима, попут ратног наслеђа и, како је рекао, "агресије на Хрватску".
"Било би врло важно да се направи мали пробој, искорак, и да се то види, нека то буде питање хрватске мањине у Србији. Било би за очекивати и позитивно да хрватска мањина у Србији буде заступљена с местом у Скупштини Србије", казао је Ковач.
Сусретом лидера Хрватске и Србије нико не би требало да буде изненађен, оценио је Ковач и додао да је логично кад се договарају тако капиталне ствари да се о томе обаве консултације и да сви актери буду укључени.
И заступник најутицајније опозиционе СДП Јошко Клисовић сматра да је добро да се настави дијалог са Србијом о отвореним питањима "који је замро након што је СДП изашао из владе".
Напомиње, пак, да је политика председнице Китаровић помало збуњујућа, јер је пре два месеца отказала посету Вучића уз објашњење да нису сазрели услови, а изложба о Јасеновцу у УН само је додатни спор између Србије и Хрватске, па тим више, како је рекао, не разумеда су сада стечени услови за тај сусрет.
"Поздрављамо разговоре и мислимо да је то потребно, а је ли координирано с владом? Мислим да није и да влада није у томе учествовала. Али, стете не може бити", оценио је Клисовић.
Миро Буљ, посланик из опозиционог Моста, међутим, констатује да се не зна каква је хрватска спољна политика.
"Питао бих каква је то политика када у истоме дану премијер шаље Србији дипломатску ноту, министарка спољних послова говори да су промотори четништва на челу Србије, а председница позива председника Вучића. Народ је збуњен и није му јасно о чему се ради", казао је Буљ.
Хвалимо се, казао је, да имамо каријерне дипломате на челу државе, али ово је политика 'глуп-глупљи-најглупљи', а "однос председнице и Вучића подсећа на времена односа Пахор - Косор".