Вучић: Макронова идеја није страшна за Србију, циљ чланство у ЕУ
БРИСЕЛ: Крајњи циљ Србије у европским интеграцијама је чланство у ЕУ, изјавио је данас председник Србије Алелександар Вучић на питање новинара како коментарише идеју Емануела Маркона који говори о стратешком партству земаља региона са ЕУ, уместо чланства и другачијој методологији на европском путу.
"То што причате су мање више нагађања или како ће да дође до измене текста постојећих документа ЕУ", рекао је Вучић.
За Србију ништа од тога није страшно болно, рекао је. "Само да знамо ста нам је чинити".
Ту сада постоје различите приче, али ако отворите или привремено затворите пет или десет погљавља можда би могли да учестувјемо у подели структурних фоднова у тим областима, напоменуо је Вучић.
"Онда не би чекали пет или седам година да добијемо новац за енергетику и економски и регионални развој. Тешко је да измерите сада, имао добрих ствари и на једној и другој страни. Али, наш крајњи циљ је чланство у ЕУ", нагласио је Вучић.
Казе да лично веома поштује Макрона и да је са њим разговарао током посете седам или осам сати и да верује да председник Француске жели Србији најбоље, и да воли Србију.
"Сигуран сам да ће се потрудити да пронађемо за нашу земљу оно што је најбоље".
Вучић додаје да постоје нагађања око тога да ли ће после локалних избора у марту у Француској, доћи до промене одређених документа Еу и какве ће ''дефиниције'' по питању даљег проширења бити усвојене - не може нико тренутно да каже.
"Комисиа ће морати да буде установљена и да донесе одлуке да ли ће се више питати комисија или државе чланице. Раније је комисија више одлучивала. Чини ми се да да се сада иде више на суверенистички приступ да државе чланце доносе значајније одлуке", рекао је Вучић.
Вучић се захвалио одлазећем председнику Европске комисије Жан Клод Јункеру што је ценио Србију и то показивао на сваком месту.
"Хвала за многе ствари које сте учинили за нас у Вашем мандату. Хвала што сте ценили Србију и то показивали на сваком месту", написао је Вучић на свом Инстаграм профилу "Будућностсрбијеав".
Испод фотографија са Јункером, са којим се састао данас у Бриселу, српски председник је написао да је поносасн на пријатељство са њим, а на једној од фотографија види се како му поклања буренце са вињаком.
"Српски вињак је нашао своје тржиште и у Бриселу, и у Москви. Поносан на пријатељство са председником #EK Жан Клод Јункером", написао је Вучић.
Вучић је истакао после разговора у седишту ЕУ да су га председник европске комисије Жан Клод Јункером и европски комесаром за проширење Јоханес Хан пријатељски уверавали да је важно да Србија остане на европском путу, што је, каже, прватио, али и узвратио да ће Србија свој европски пут градити и понашати се као суверена земља, уз добре односе са свим другима .
Вучић каже да је питање „шта је то што ми треба да чинимо, да би имали користи и када можемо да очекујемо чланство у ЕУ, ако свој посао обавимо“ питање на које данас није лако добити одговор.
Пренео је да су га европски званичници питали зашто је "већа видљивост" односа Србије са Русијом, посебно у војној сфери, на шта је каже, у пријатељском тону, јер је посебно захвалан Јункеру, али и Хану што су увек показивали велико поштовање према Србији, указао како то изгледа из нашег угла.
„Када хоћемо да купимо оружје код западних европских земаља онда нас испутују шта ''шта ће вам ово и оно..''.и то траје три године . Једини је Емануел Макрон променио став и казао , хоћете „Мистрал“ ево вам“, додао је он.
'' приликом намере да купи оружје од западних партенера, те питањима ''зашто ће ти то''.
„Сада не морам да објашњавам никоме јер имамо суверену земљу. Зар наше паре нису добре?“, запитао је он.
Поновио је: Србија је суверена земља и да ће се тако понашати.
„Бићемо на европском путу, иако није јасно шта ће да се збива са ЕУ, нити нама, нити овима у Унији“, нагласио је он.
У изјави новинарима у Бриселу казао је да је боље, од других у региону, предвиђао шта ће се дешавати око процеса европске интеграције и да је то рекао и Едију Рами и Зорану Заеву приликом сусрета у Новом Саду.
„Наше је да у региону уређујемо боље односе, чувамо стабилност, радимо и спроводимо реформе, а да ли ће ''да нас се сете за дан безбедности'', то је друго питање““, казао је он.
Истакао је да ЕУ не може да очекује од нас више од рацуоналног приступа европским интеграцијама, и да није реално очекивати страховити ентузијазам и одушевљеност грађана Србије.