ВУЧИЋ ИЗДАО ВАЖАН АПЕЛ; Тиче се родитеља и наставника; Послушајте шта је рекао! (ВИДЕО)
Поводом недавно усвојеног правилника о оцењивању ученика, председник Србије Александар Вучић поручио је данас да треба још једном размислити о одлуци да родитељи оцењују наставнике наводећи да не треба да размазимо децу и да нам родитељи воде школе.
"Знам да у Министарству просвете, када су спремали Закон о образовању, да су на томе радили стручни људи. Знам да када се доносе правилници о односу према наставнику, настави, на томе раде стручни људи, али као председник, замолио бих све да још једном размисле о одлуци да родитељи оцењују наставнике. Нама су потребни наставници потпуно слободни, ти људи боље од нас свих других родитеља знају како је потребно да се ради са децом. И не могу ни да замислим ситуацију у којој бих боље од било којег учитеља, наставника, професора знао како неко од моје деце учи и како се понаша на часу. И одакле бих имао право да оцењујем наставника на било који начин", објавио је Вучић на инстаграм налогу @budućnostsrbijеav.
Вучић је замолио и Владу Србије, али и све просветне институције да још један пут размисле о свим овим правилима.
"Можда и мене да упуте, можда да ми објасне зашто нисам управу, али да још један пут размисле јер није наш посао да размазимо децу и да нам родитељи воде школе, већ они које су за то плаћени и којима морамо да верујемо, а то су наши учитељи, наставници и професори", навео је Вучић.
Закључио је да су наставници ти у које, како је рекао, морамо имати највеће поверење, родитељи су ту да помогну, а не да одлучују уместо наставника.
Према Правилнику о оцењивању ученика у основном образовању и васпитању у случају да родитељи више од половине ученика из истог одељења сматрају да одређени наставник наставу и друге облике образовно-васпитног рада, вредновање, праћење, проверавање и оцењивање ученика не спроводи у складу са законом и овим правилником, школа у том случају спроводи одређену процедуру.
Родитељи који имају примедбе могу се обратити одељенском старешини преко представника родитеља у савету родитеља дописом, који је prеthodno заведен, након чега ће одељенски старешина о томе обавестити наставника, надлежно стручно веће и директора.
Након тога ће стручно веће прибавити изјашњење наставника на чији је рад уложена примедба и испитати примедбе на основу којих ће стручно веће своје мишљење, након испитивања ситуације, приложити директору.
Директор заједно са стручним сарадником и секретаром разматра мишљење стручног већа и доноси одлуку о прихватању, односно одбијању примедаба родитеља, а уколико је примедба основана директор, стручни сарадник и секретар израђују план појачаног увида у рад наставника кроз посету и мере за отклањање неправилности.