Вучевић: Део опозиције политизује ситуацију, блокада Газеле угрожава безбедност
БЕОГРАД: Министар одбране Србије Милош Вучевић оценио је данас да део опозиционих партија политизује две велике трагедије које су задесиле Србију и користи како би освојили власт, као и да нема никаквог смисла у одлуци да се у знак протеста против насиља организује блокада моста "Газела" и дела међународног ауто-пута у Београду, јер се на тај начин, како је рекао, угрожава безбедност грађана.
"Замислите, жале за настрадалим у основној школи и у Младеновцу тако што ће да блокирају Газелу. Мени то стварно нема никаквог смисла. Да се борите против насиља и тражите већу безбедност у школама и друштву тако што ћете угрозити безбедност других. Тако што ћете да блокирате ауто-пут или мост 'Газелу'. Ја не могу да нађем везу", рекао је Вучевић за Танјуг, коментаришући најаве дела опозиције да ће данас на два сата блокирати "Газелу" и додао да је блокада "иживљавање над грађанима".
Додао је да није први пут да се у Србији дешавају трагични догађаји и да је српско друштво не тако давно прошло кроз сличне трагичне догађаје, али да тада није било политизације догађаја.
"Ово је огољена потреба једног дела опозиције да дођу до власти користећи несрећу и трагедију која нас је задесила. Националну и породичну, пре свега оних породица које су ово доживеле. И у том контексту тога до сада није било. Имали смо и раније тешке догађаје, али никада нико то није политизовао као што се то данас ради. И тиме показују да не желе да наш народ буде политички зрео народ и стабилна држава", рекао је Вучевић.
Како је рекао, масовна убиства у ОШ "Владислав Рибникар" и у околини Младеновца позив су на уједињење и на стабилизацију целог друштва и државе.
"Ово није моменат када ћемо гледати коме ћемо откинути главу да би не знам шта урадили или не знам шта исправили. Нити ћете нешто исправити нити ће смањити бол породица. Нити ћете, на жалост, вратити те животе. Ви се бавите просто дневном политиком, односно покушавате да на несрећи и трагедији, без избора, дођете на власт", навео је Вучевић.
Истакао је да је одлука о распуштању Владе и одласка на ванредне парламентарне изборе на премијерки Ани Брнабић.
"То је пре свега питање за мандатарку да ли ће Влада скратити мандат. То не значи да ће бити неке прелазне Владе. Него ће се ићи на изборе, ако такав буде сценарио. Ако мисле да ће неко с улице да уђе, уместо Влада. Влада може само да каже да ћемо да идемо на изборе. У том смислу може да се скрати мандат па да се раније иде на биралишта, а не да неко замени Владу с улице без избора. Тај сценарио нећете сигурно гледати", рекао је Вучевић.
Вучевић је истакао да је Србија кроз историју прошла кроз разна искушења и да је потребно да, након масовних убистава која су се догодила, српско друштво изађе уједињено и јаче.
"Страдање деце је осетљива тема која никога не може да остави равнодушним. Из поштовања према жртвама, страдалима и њиховим породицама потребно је да се Србија уједини, да се стабилизујемо. Да будемо у молитвама са њима. А не да претимо кога ћемо да спалимо, обесимо или срушимо. Није ово 'дивљи запад' па да тражите неког кога ћете да вешате", рекао је Вучевић.
Део опозиционих партија најавио је за данас протест под називом "Нека све стане" који би требало да почне у 18 часова.
Лидер Еколошког устанка Александар Јовановић Ћута изјавио је уочи протеста да ће окупљање бити испред Дома Народне скупштине, одакле ће се улицом Кнеза Милоша прошетати до моста "Газела" и блокирати на два сата део међународног пута који пролази кроз Београд.
На упозорење МУП-а организаторима протеста да блокада Газеле подлеже прекршајној и кривичној одговорности, и да ће сходно томе припадници полиције предузети одређене мере, Јовановић је рекао да МУП има преча посла него да брине о грађанима који немају друго место да искажу своју вољу, осим да блокирају мост Газела.
У Кривичном закону Србије, у члану 290 који се тиче угрожавања саобраћаја опасном радњом или опасним средством, под ставком један се наводи да ко уништењем, уклањањем или тежим оштећењем саобраћајних уређаја, средстава, знакова или уређаја за сигнализацију или заштитних и одбојних ограда који служе безбедности јавног саобраћаја на путевима, давањем погрешних знакова или сигнала, постављањем препрека на саобраћајницама, заустављањем превозног средства у железничком саобраћају противно прописима или други сличан начин тако угрози јавни саобраћај, да тиме доведе у опасност живот или тело људи или имовину већег обима, казниће се затвором до три године.
Такође се у ставу два додаје да, уколико је дело из става 1. тог члана учињено из нехата, учинилац ће се казнити новчаном казном или затвором до једне године.
Влада Србије је дан након пуцњаве у ОШ "Владислав Рибникар" у Београду, у којој је убијено осам ученика и припадник обезбеђења, усвојила хитне мере које подразумевају разоружавање Србије, односно предају и одузимање нелегалног оружја у поседу грађана, мораторијум на регистрацију новог оружја на две године.
Такође, предложила је разматрање смањења старосне границе за кривично-правну одговорност са 14 година на 12 година старости и запошљавање још 1.200 полицајаца у школама.
На јучерашњој седници, Влада је формирала Савет за борбу против вршњачког насиља, и усвојила Одлуку о формирању Радне групе за безбедност деце на интернету, као и Одлуку о образовању Радне групе за подршку менталном здрављу и сигурности младих.
С друге стране, део опозиција је изнео захтеве у којима се тражи укидање ријалити програма на ТВ-у, оставке свих у држави, али под условом да се избори не одрже у једном, већ у три различита термина, а траже и да оставку поднесе председник Србије Александар Вучић, као и да на евентуалним парламентарним изборима не буде носилац изборне листе.