Управљање имовином важно за инвестиције и радна места
БЕОГРАД: Европска унија са око три милиона евра финансира 18 пројеката локалних самоуправа који се углавном односе на управљање имовином, а министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић истиче да је то важно за промену инвестиционог амбијента и пословног окружења у градовима и општинама.
Пројекти за које су уговори данас свечано потписани у Клубу посланика у Београду, одобрени су у оквиру грант шеме Програма Ексченџ 5 - подршка локалним самоуправама.
Министарка објашњава да “Ексченџ 5” није само програм који се односи на управљање имовином већ се, каже, тиче и стратешког планирања и програмског буџетирања које је обавеза још од 2015.године.
Према њеним речима, сада око 60 одсто локалних самоуправа исказује резултате остварене по учинку, односно ради програмско буџетирање и поручује да се то мора унапредити.
Говорећи о управљању имовином, министарка каже да је врло важно разграничити власништво над имовином у јавној својини на централни, покрајински и локални ниво, наводећи да је раније било проблема у имовинско-правном смислу.
“Пројекат ће помоћи да идентификујете са чиме располажете и шта је развојни потенцијал вашег града, васе општине, региона. Када то идентификујете и разграничите власништво онда можете да промените и инвестициони амбијент и пословно окружење. То је циљ европских интеграција - одрживи и регионални развој, а то значи и нова радна места и више запошљавања”, рекла је Јоксимовић.
Како каже, то је оно и што грађани највише очекују од Владе Србије.
“У том смислу нераскидиво су повезани процеси европских интеграција и коришћење претприступних фондова, као и припрема за оно што ће уследити након чланства”, рекла је Јоксимовић указујући на важност кохезионе политике која подразумева коришћење структурних фондова који су, каже, вишетсруко већи од оних које користимо као кандидат.
“И због тога је толико важно да ви будете, заиста, заинтресовани за ове теме. То је посао за вас, није само посао за централни ниво властиђ, поручила је Јоксимовић представницима локалних самоуправа у Клубу посланика.
Она је истакла важност синергије између државе, покрајине и локала, између осталог, и због Поглавља 22 које се односи на регионалну политику и координацију структурних фондова ЕУ, те због повећања средстава која су сада на располагању.
Јоксимовић поручује да локалне самоуправе треба да појачају интересовање и капацитете, као и да идентификују доступна развојна средства, јер, како каже, нема потребе да се задужују тамо где се средства могу добити на други начин, кроз фоднове ЕУ.
“Мислим да ову годину можемо да одредимо као годину у којој ћемо радити на приближавању будуће кохезионе политике, да подигнемо капацитет, а управљање имовином ће у том смислу пуно значити”, рекла је Јоксимовић.
Подсећа да је кохезиона политика еу заправо политика солидарности у смислу смањивања неједнакости развоја еврпских регија, а нас циљ у овој фази претприступног процеса јесе да се добро припремимо за чланство и безболан и успесан прелазак на структурне фондове и кохезиону политку ЕУ.
Додаје да посебан задатак имају локалне јединице које це бити један од главних, носиоца трансформационог развојног процеса и политике регионалног развоја.