Уложена жалба због одбијања рехабилитације Милана Недића
БЕОГРАД: Пуномоћник подносилаца захтева за рехабилитацију српског премијера за време окупације у Другом светском рату Милана Недића, адвокат Зоран Живановић, данас је поднео жалбу на одлуку којом је у јулу одбијен захтев за рехабилитацију.
О жалби на решење од 11. јула Вишег суда у Београду, којим је као неоснован одбијен захтев предлагача за рехабилитацију покојног Недића, одлучиваће Апелациони суд у Београду.
Виши суд у Београду је одбио захтев за рехабилитацију којим је тражено да се поништи Уредба Владе ФНРЈ, којом је Милан Недић проглашен за народног непријатеља и на основу које су му одузета грађанска и имовинска права.
У изјави за Танјуг, адвокат Живановић прецизирао је да жалбом тражи да се делимично преиначи решење Вишег суда, а делимично укине и наложи поновно одлучивање о захтеву за рехабилитацију.
Укидање је тражио у погледу одбацивања захтева за одлучивање о лишењу живота Милана Недића, као и одбијања да се укине одлука државне комисије којом је Недић проглашен за помагача окупатора.
Преиначење је тражено за одлуку која се тиче одузимања имовине и лишења слободе Недића.
Предлагачи су захтевом тражили да се утврди да је генерал Недић лишен слободе без судске или административне одлуке као жртва прогона из политичких и идеолошких разлога, као и да је ништаво решење Трећег народног среског суда за град Београд од 31. јануара 1946. године о конфискацији имовине генерала Милана Недића од дана доношења и да су ништаве све његове правне последице.
Првостепено решење није детаљно објављено, већ је суд саопштио само одбијене и одбачене захтеве предлагача.
Милан Недић никада није био осуђен, нити је против њега подигнута оптужница. Наводно је у притвору извршио самоубиство, а никада није објављено где је сахрањен.
Поступак за рехабилитацију Недића инициран је 2008. године, али је расправа пред судским већем, којој присуствује и јавност, почела у децембру 2015. године.
Суд је током поступка саслушао десетак сведока и историчара.
У току поступка, суд је одбио право јеврејским општинама да се умешају у поступак и оспоравају враћање грађанских права Недићу, а ту одлуку је потврдио и Апелацион суд, будући да је ово "једностраначки поступак" који се води по правилима ванпарничног поступка и нема "друге стране".
Поступак по захтеву за рехабилитацију изазвао је негодовања у јавности, будући да један део грађана сматра да је Недић злочинац и да суд треба да одбије рехабилитацију.