У Овчар Бањи одржан састанак представника влада Србије и Мађарске
ЧАЧАК: Међувладина Радна група Мађарске и Србије задужена за пројекат измуљавања језера Међувршје данас се састала у Природњачком центру у Овчар Бањи и том приликом је најављено се завршетак пројекта може очекивати до краја лета.
Том приликом су презентовани даљи кораци на реализацији овог пројекта.
Састанку су присуствовали председник мађарске Привредне коморе за регион Западног Балкана Атила Галамбош, помоћник министра грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Иван Дивац, иницијатор измуљавања језера Милан Радуновић и градоначелник Чачка Милун Тодоровић.
Галамбош, који је један од иницјиатора за реализацију пројекта измуљавања језера Међувршје, рекао је да се крај пројекта измуљавања језера Међувршје може очекивати до краја лета текуће године.
„Пројекат је започет у склопу билатералног споразума Мађарске и Србије за финансирање пројеката у инфраструктури. У оквиру тог пројекта само пројектовање је грант, то су средства која су опредељена и бесповратна су. Прошле године је одабрана мађарска фирма Натураква која је задужена да уради комплетну пројектну документацију заједно са дојмаћим српским фирмама. Очекује се крајем августа, почетком септембра да пројекат буде завршен”, рекао је Галамбош.
Помоћник министра грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Иван Дивац истакао је да је поред пројекта измуљавања језера Међувршје и језера Бубањ у Крагујевцу, 27. априла потписан уговор о пројектовању за водоснабдевање, канализацију и фабрике за пречишћавање отпадних вода у 10 градова.
„Што се тиче измуљавања језера Међувршје очекујемо да у току августа месеца пројектовање буде завршено и да ће се коначно знати цена целог тог пројекта. Наш предлог са данашње седнице управног одбора биће да на заједничкој седници две владе, која ће се одржати у јуну месецу, буде добијено одобрење да се отворе преговори о финансирању и да се у најскорије време крене са чишћењем. О важности пројекта је сувишно говорити јер сви знамо да Међувршје тренутно не може да се користи, а када се буде завршио пројекат измуљавања, вода ће бити чиста и језеро ће моћи да се користи и за купање а поред тога, град Чачак ради пешачку стазу око језера које има изузетан значај како за сам град
Чачак тако и за читаву западну Србију”, казао је Дивац.
Он је подсетио да је мађарска влада дала грант за пројектовање, а за извођење самих радова у зависности од цене треба да разговарају две владе како ће то ићи, односно колико ће дати мађарска страна, а колико ће определити српска страна.
„Пројекат уређења Овчарско кабларске клисуре изузетно је важан , пре свега када је реч о измуљавању језера које 35 година није чишћено , а Морава је доносила у њега све што је могла. У овом тренутку је у фази завршни пројекат чишћења језера , урађена су сва мерења загађености и муља и воде, снимљено је комплетно дно и знамо дебљину . Проблем представља чињеница да је огромна количина муља,а структура језера је таква да је тешко наћи локацију за цеђење муља тако да смо у процесу тражења јефтинијег и ефикаснијег решења", рекао је Милан Радуновић, иницијатор пројекта измуљавања језера.
Каже да ће се муљ вадити рефуларним багерима и муљним пумпама јер је различит квалитет муља у приобаљу.
"Две три шкољке аутомобила, мина из Другог светског рата... , решив је проблем, али тражимо решење за третман муља и процедуре сходне стандардима ЕУ. Коректне сугестије имамо од стране становништва како би сачували птице које су населиле језеро, а према искуству из ЕУ ово је један од тежих задатака који је пред нама. У изради пројектне документације, учествовале су домаће фирме, а носилац посла је мађарска фирма заједно са десетак домаћих које су укључене у пројекат”, казао је Радуновић.
Додао је да ће бити веома скупо и бити потребно око годину дана да се организује цео процес и да се обезбеде средства.
Само чишћење трајаће две до три године, а третман подрзумева да муљ буде цеђен на води.
"Локални житељи су сусугерисали и друге могућности, али само физичко вађење трајаће две до три године , а колико ће нас третман цеђења успорити , то не знамо, јер је количина муља величине Каблара", додаје Радуновић.
Градоначелник Чачка МИлун Тодоровић истакао је да ће тек са измуљавањем језера Међувршје, Овчар бања, како ју је назвао, турстички бисер града Чачка добити пуни формат И прави сјај.
„Данас је на програму презентација самог пројекта измуљавања језера. Ако се не варам, само пројекат у вредности од четири милиона евра је финансирала мађарска Влада и већ имају уговорен посао са Владом Републике Србије вредан 80 милиона евра баш за чишћење језера. Језеро Бубањ у Крагујевцу и језеро Међувршје у Овчарско-кабларској клисури су у првом приоритету. Данас ћемо видети како изгледа сам пројекат измуљавања око 75 одсто", рекао је он.
Како каже, педесетих година прошлог века је подигнута брана Међувршје, од које је, на жалост око 75 одсто затрпано у муљу, растињу и корењу.
"Надам се да ове године потпишемо уговор о самом извођењу и да кренемо у саму реализацију. Наш бисер, Овчар Бања, тек са тим добиће пуни формат и прави сјај, рекао бих, када се заврши измуљавање језера. Процена је да је то око 40 милиона евра. Видећемо шта пројекат коначно каже и које је време неопходно за комплетно чишћење. За почетак је претпоставка да је то између две и две и по године. Огромна кубатура и све што се налази у нашем језеру. Са овом инвестицијом, Влада Србије инвестираће у Овчар Бању преко седам милијарди динара”, рекао је Тодоровић.