Тужбе против СПЦ за педофилију у суду у Лондону
БЕОГРАД: Високи суд у Лондону примио је половином јануара шест тужби против Српске православне цркве због педофилије, што је за историчара Александра Раковића врло чудно, посебно због тога што Епархија СПЦ у Великој Британији нема никаве везе са случајевима наводне педофилије.
У средишту тужбе су скандали који су везани за умировљеног епископа зворничко-тузланског василија (Качавенде), док се постојећи предмети не односе на владику Пахомија, али се не искључује могућност да ће друге тужбе укључити и оне који тврде да их је Пахомије злостављао.
Тужбе које су у име шесторо жртава сексуалног насиља - двојице ђакона и чланова породице оштећених - у лондонском суду поднео адвокат Младен Кесар темеље се, како преносе поједини београдски медији, на чињеници да за овај деликт нису одговорни починиоци лично, већ СПЦ као организација.
"Вечење новости" пишу да је правни основ за надлежност суда у Лондону нађен у факту да је СПЦ препозната и пред правним системом Велике Британије, будући да на простору ове државе има своју епархију.
Младен Кесар, адвокат који заступа оштећене, рекао је за Радио Слободна Европа да сада тужена страна треба да одговори на тужбу, а онда ће се суд одредити како ће се парница водити.
"То може бити на неки начин прекинуто или промењено од тужитеља и туженика, тако да они могу поднети суду захтеве за разне процедуралне радње и то ће одредити начин на који це парница бити водена", рекао је Кесар.
Историчар и некадашњи координатор Међурелигијског савета Владе Србије Александар Раковић каже за Танјуг да се раније није дешавало да неко тужи СПЦ у иностранству, те да би било логично да се утврди појединачна одговорност за наводе о педофилији.
"Не видим логику да се тужи цела институција која сама изричито и оштро осуђује педофилију, а не тражи се појединачна одговорност", каже Раковић.
Још се, наводи, не зна како ће се суд у Лондону односити према томе и да ли ће покренути поступак.
Питање је, каже, да ли оштећени и њихове породице, уз све уважавање њиховог бола, имају представу да могу бити актери неке шире геополитичке игре која се користи против интереса СПС, Србије и Републике Српске, те да се кроз тужбу против СПЦ у целини ради на њеној компромитацији.
Поставља се, додаје, питање да ли ту постоје закулисне радње које нису добронамерне према СПЦ као институцији српског народа, с обиром да су случајеви педофилије маргинални случајеви у оквиру СПЦ, упркос томе што се ради о тешком угрожавању права неких особа.
Пита се да ли ће се у овом случају неко злоупотребити породичну бол, тугу, осећај огромне жалости да би то искористио за подривање Републике Српске, Србије и СПЦ.
"То се ја питам, чудан ми је редослед корака. Не видим логику уколико се ради о доброј намери", каже Раковић.
Медији подсећају да одговорност појединих владика СПЦ, који су били пријављени за педофилију, до данас у Србији није судски утврђена.
Владика Епархије врањске Пахомије Гачић је 2006. године ослободен оптужби за сексуално злостављање четири децака.
Након маратонског судског поступка, Општински суд у Нишу је Пахомија, који је све време негирао кривицу, у два од четири предмета ослободио због недостатка доказа, док је у друга два предмета наступила застара.
Владика Качавенда из Републике Српске је пре неколико година пензионисан због умешаности у подвођење малолетника.