Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Срби на КиМ не очекују да ће Албанци у Хагу одговарати за злочине

06.04.2023. 17:15 17:18
Пише:
Фото: Tanjug (Shutterstock.com/VladaKg03, ilustracija)

ГРАЧАНИЦА: Суђење у Специјализованим већима Косова у Хагу бившим лидерима тзв. Ослободилачке војске Косова Хашиму Тачију, Кадрију Весељију, Јакупу Краснићију и Реџепу Сељимију наставља се 11. априла.

Очекивања Срба на Косову и Метохији да ће неко од челника тзв. ОВК одговарати за злочине над српским народом нису превелика.

Тек након 24 године од краја оружаног сукоба на Косову и Метохији, у Специјализованим већима почело је суђење бившим командантима тзв. ОВК.

У уводним речима они су се изјаснили да нису криви, а негирали су и постојање “жуте куће” и извештај известиоца Савета Европе Дика Мартија, из 2011. године.

Према Мартијевом извештају, највећи број киднапованих на Косову и Метохији је завршио управо “жутој кући”, где се вршила трговина органима.

Срби у Грачаници не верују судском процесу у Хагу, као и да ће било који припадник тзв. ОВК одговарати за злочине над српским народом.

Прошло је већ двадесетак година и више и нема ништа од тога. Да су Срби у питању били би осуђени, а пошто цео свет подржава Албанце, не очекујемо да ће неко бити осуђен, рекао је један мештанин Грачанице, док његов комшија додаје:

“Требало би да буду осуђени и то не мало, него мало више. Ја сам из Ђаковице, а даље не бих причао, то би требало, ако јавност види, да се зна шта се десило.”

Силвана Маринковић из Удружења породица киднапованих и несталих на Косову и Метохији, рекла је да њена очекивања нису велика ни у вези постигнутог договора између Београда и Приштине о несталим лицима.

Што се тиче даљег дијалога, знамо да ово није прва прилика да се разговара о тој теми да би се постигао неки договор, па је остало без договора, зато што једна страна, тачније приштинска страна, није хтела да разговара о тој теми. Наша очекивања не могу да буду велика што се тиче овог дијалога и овог споразума, изјавила је Маринковић за Танјуг.

Она каже да су на састанку са председником комисије за нестала лица у Приштини Аднаном Хотијем добијена обећања да ће се масовне гробнице на Косову и Метохији проверити, али сматра да је то само још једно у низу обећања која трају већ годинама.

Сматрам да посебно у овом тренутку њима није у интересу да се раде ексхукамције гробних места за која ми сумњамо да су потенцијална гробна места, зато што је Специјални суд коначно почео са радом. Ако би се извршиле те ексхумације, то би био директан доказ против ових који су сада у Специјалном суду. Мислим да не желе да се још то открије. Ми као породице несталих, не само да знамо потенцијалне гробнице, ми знамо и имамо и доказе ко су починиоци тих злочина. Међутим, и после толико година, нико до сада није саслушан, нико од њих није осуђен. У ствари, они су награђивани, па неки од њих раде у Косовској полицији или у УН-у. Тако да, када знамо да приштинска страна има велику подршку међународне заједнице, наша очекивања не могу да буду велика, казала је Маринковић.

Сматра и да суђење у Хагу челницима такозване ОВК неће много помоћи у расветљавању судбине отетих Срба.

Веома мали број жртава српске националности је обухваћен у оптужници Спцијалног суда. Знамо да је у Злашу 1999. године био највећи број киднапованих Срба, међутим, за Злаш се само терете до јуна 1999. године, а после јуна када је био највећи број киднапованих у Злашу, оптужница не обухвата тај период, додала је она.

Политички аналитичар Александар Гуџић каже да су Срби на Косову и Метохији резервисани када је у питању почетак суђења високо позиционирам лидерима и бившим вођама терористичке Ослободилачке војске Косова.

Срби на Косову и Метохији имају пред очима онај дебакл и фијаско суђења Рамушу Харадинају, рекао је Гуџић за Танјуг, истичући да су косовоске политичке елите последње 24 године своје позиције изградили на искључиво српској кривици свега што се догађало на Косову и Метохији.

Данас је у косовској јавности доминантан наратив да су Срби криви за ратове деведесетих година. И такав наратив је у супротности са чињеницом и историјском истином, закључио је Гуџић.

У понедељак је званично почело суђење Хашиму Тачију и осталима за ратне злочине на Косову и Метохији, а према речима правних стручњака, очекује се да ће овај процес трајати и више од пет година.

Такође, у Бриселу је између главних преговарача Београда и Приштине, Петра Петковића и Бесника Бисљимија, договорено да се одмах почне са решавање, проблема несталих лица.

Подсећамо, још 1.617 лица се воде као нестали на Косову и Метохији, од тога, преко 500 Срба.

Пише:
Пошаљите коментар
Дрецун: Суди се целој ОВК, реч је о удруженом злочиначком подухвату

Дрецун: Суди се целој ОВК, реч је о удруженом злочиначком подухвату

03.04.2023. 11:32 11:36