СНСЦГ: Институције Црне Горе показују шовинистички однос према Србима
ПОДГОРИЦА: Српски национални савет Црне Горе (СНСЦГ) упутио је данас отворено писмо црногорском омбудсману Синиши Бјековићу у коме наводи да државне институције у тој земљи расподелом средстава у последње три године у континуитету показују шовинистички однос према српском народу, српским организацијама и њиховим потребама.
У писму које је потписао председник (СНСЦГ) Момчило Вуксановић наводи се да је Фонд за заштиту и остваривање мањинских права, који додељује средства за пројекте националних мањина, поделио више од пет милиона евра разним заједницама и организацијама, а српским организацијама мање од један одсто.
Како наводи, због тога је поднета притужба против Фонда институцији омбудсмана, у којој се наводи да црногорске државне институције већ три године елиминишу пројекте српских организација из расподеле средстава за очување националне посебности и идентитета.
Из анализе која је лако уочљива, али коју није спровела заменица заштитника људских права Нерма Добарџић, јасно је да се српски пројекти намерно елиминишу из расподеле, чиме се очигледно дискриминише српски народ у смислу очувања идентитета.
Додаје се да су у последњој расподели пројекти српских организација и појединаца испуњавали све предвиђене критеријуме, а подржани су са само 4.400, од укупно 1.128.315,60 евра, а да су у потпуности искључени из распођеле најзначајнији пројекти - Српска телевизија, Српски радио, часопис Српске новине и портал Српске новине.
Са друге стране, наводи се да су подржани пројекти Радио "Дукс", Ромски радио, црногорски Радио Зета, муслимански Глас Мркојевића и албански ТВ Боин, као и ромски часопис „Алав", Хрватски гласник и други медији мањинских народа, који су, додаје се, препознати као режимски.
"Све наведене чињенице нису биле довољне заменици омбудсмана госпођи Нерми Добарџић да макар упути и најблажу примедбу или упозорење да се из система не може и не сме изопштити ниједан народ или национална заједница, као што је то случај са српским организацијама", закључује се у писму СНСЦГ.
Срби у Црној Гори су још у режиму ''кадија те тужи - кадија ти суди'', наводи се у саопштењу уз закључак да се то види и у институцији Заштитника људских права и слобода, где међу двадесетак запослених своје место није нашао ниједан Србин, "односно постоји један који се морао поцрногорчити како би добио функцију заштитника".