Шмитов известај: БиХ прети распад, релна могућност сукоба
ЛОНДОН: Високи представник међународне заједнице у БиХ Кристијан Шмит упозорио је у свом извештају Савету безбедности УН да је земља у директној опасности од распада и да постоји "веома реална" могућност повратка сукоба.
Како преноси британски Гардијан, наводећи да је имао увид у документ, Шмит ће предложити појачање међународних мировних снага у БиХ ако, како је навео, "српски сепаратисти" остваре претњу да ће се повући из Оружаних снага БиХ и створити сопствену војску.
Шмит ће у свом првом извештају УН од ступања на дужност у августу упозорити да се БиХ суочава са највећом егзистенцијалном претњом у послератном периоду.
Република Српска не признаје високог представника Шмита са образложењем да његово именовање није потврђено на седници Савета безбедности.
Коментаришући најаве српског члана Председништва БиХ да ће РС формирати своју војску, Шмит је оценио да је реч о претњама које су, како је навео, "једнаке сецесији без њеног проглашења".
Шмит је у извештају који је у петак послао у седиште УН навео да Додикови поступци угрожавају не само мир и стабилност земље и региона, већа да, ако међународна заједница на њих не одговори, могу довести до поништавања самог Дејтонског мировног споразума.
Високи представник је упозорио и на могућност сукоба између полицијских агенција БиХ и полиције Републике Српске.
"Ако се Оружане снаге БиХ поцепају на две или више армија, потребна је поновна процена нивоа међународног војног присуства", сматра Шмит.
Такође је упозорио да су изгледи за даље поделе и сукобе врло реални и да би неставилност у БиХ имала шире регионалне импликације.
Извештај високог представникаима 34 странице, а сарајевски портал КЛиџ, као интересантно констатују да је Додик у том документу споменут чак 61 пут, где је, како наводе "окарактерисан као главна претња по стабилност Босне и Херцеговине".
Сарајевски портал преноси да Шмит подсећа да су државне институције "парализоване" још од јула ове године када је, како се наводи, Милорад Додик у договору с опозицијом у Републици Српској најавио повлачење политичких представника из одлучивања у државним институцијама, као одговор на одлуку бившег високог представника Валентина Инцка, који је наметањем измена Кривчног закона БиХ забранио и предвидео санкције за негирање "геноцида у Сребреници".
Део Шмитовог извештаја односи се и на Федерацију БиХ, где подсећа да од Општих избора 2018., није именована влада тог ентитета.
Указује да је део кризе и то што га Република Српска не признаје као високог представника и да је још у марту НСРС усвојила закључке у којима се позивају политички актери у Федерацији БиХ да заједнички разговарају о будућност БиХ, без мешања међународних представника.