Шарићеви пријатељи воле „бентли”
Још се испитују детаљи око налетања „бентлија” на аутомобил председника Србије Александра Вучића. Тројици младића из возила које је у суботу ујутру ударило у кола шефа државе одређен је притвор до 30 дана.
Власник „бентлија” је бивши фудбалер и некадашњи репрезентативац Србије Ивица Драгутиновић. Он им је дао кола и новац да наточе гориво... и десио се инцидент који је, између осталог, открио два нова детаља.
Најпре да Луку Р., који је критичног јутра возио скупоцени аутомобил и налетео на председника Србије, тражи полиција Аустрије због пуцњаве. Наиме, тај младић се бави обезбеђењем локала и често борави у Европи. Када је последњи пут, пре око два месеца, био у Аустрији, наводно се сукобио с извесним Чеченима. Епилог су двојица рањених Чечена. Након тога Лука Р. се, како преносе медији, вратио у Србију. Аустријска полиција га сада тражи да би га испитала шта се дешавало у локалу који је обезбеђивао.
Друга информација која привлачи пажњу је да је Ивица Драгутиновић наводно пријатељ с Дарком Шарићем, првостепено осуђеним у Србији за шверц 5,7 тона кокаина из Јужне Америке. То никако, наравно, не значи да је бивши фудбалер у некаквом шверцерском нарко-ланцу. Играо је у великим клубовима, зарадио је новац и могао је да купи скуп аутомобил.
Пажљивијим пратиоцима збивања око Дарка Шарића пада у очи и податак да је од још једног пријатеља окривљеног Пљевљака одузет „бентли”. Догодило се то Врањанцу Бобану Стојиљковићу, оптуженом да је био припадник Шарићевог клана.
– Мени је одузет „бентли”, који сам платио 118.00 евра – испричао је марта 2014. године на суђењу Стојиљковић. – Онда прочитам у новинама да га је слупао неки генерал Симић. Видим, ставили полицијске таблице и направили од њега „пресретач”. Нису они навикли на тако брзо возило. Ви ми га, мислим на суд, узели, они ми га сломили, и ја морам да кажем шта ме мучи.
Као сведочанство о повезаности Шарића и Стојиљковића у судници су приказани писмени докази из којих се види да је Пљевљак имао пријављено пребивалиште и боравиште у Братислави, у стану оптуженог Врањанца.
– Тачно је – рекао је Стојиљковић. – Он је био пријављен, као и још 99 њих. Мени је драго да се он предао да бих могао да видим кога сам то пријавио. Зато је полиција и пронашла личне Шарићеве податке код моје девојке.
Скупоцени „бентли”, који је одузет од члана Шарићевог клана Бобана Стоиљковића и додељен Управи саобраћајне полиције, приликом удеса 2012. године, возила је, како се спекулише, једна позната естрадна певачица. Подсетимо, тад је званично саопштено да
је генерал Драгиша Симић, тадашњи начелник Управе саобраћајне полиције, управљао колима, па се поставља питање зашто је полицијски аутомобил возио неко ко није запослен у МУП-у и ко је дао кола певачици! Генерал Симић је с места начелника Управе саобраћајне полиције смењен почетком јуна 2014. године.
„Бентли” је само један од аутомобила одузетих од клана пљеваљског нарко-боса Дарка Шарића. Предат је Дирекцији за управљање одузетом имовином стеченом од криминала, а након тога прослеђен је полицији, а генерал Симић инсистирао је на томе да га баш он добије на коришћење.
М. Б.
Виши суд преиспитује надлежност
Судија Вишег суда у Београду за prеthodni поступак доставио је списе предмета у случају „бентли” кривичном ванпретресном већу суда ради утврђивања да ли је тај суд надлежан за поступање јер сматра да се у том случају ради о кривичном делу из надлежности основног суда.
Портпаролка суда Бојана Станковић објаснила је за Танјуг да је судија за prеthodni поступак доставио списе предмета кривичном ванрасправном већу суда ради преиспитивања стварне надлежности суда у кривичном поступку против Луке Р. и других, имајући у виду да је за кривично дело које се окривљенима ставља на терет запрећана казна затвора до пет година. У том случају тројица осумњичених терете се за кривично дело угрожавања сигурности, и то председника Србије Александра Вучића.
Кривична дела за која је запрећена казна затвора до десет година спадају у надлежност основних судова, а дела преко десет година затвора – у надлежност виших судова, осим ако посебним законима није другачије одређено.