Расправа у Скупштини Србије: Академија и ударање у шерпе
Највише пажње у начелној расправи, посланици Скупштине Србије посветили су Предлогу закона о националној академији за јавну управу. Ресорни министар Бранко Ружић изјавио је да ће се директор националне академије бирати на конкурсу, и одбацио тврдње опозиције да је реч о произвољном или партијском запошљавању.
“Директор академије одговора Влади, која га бира на период од пет година, на предлог председника Владе, по закону којим се уређује положај државних службеника – рекао је Ружић. Он мора бити изабран на конкурсу, тако да нема говора о партијском запошљавању.”
Док власт тврди да ће та установа трансформисати јавну управу и обезбедити ефикасније, љубазније и боље упућене службенике, опозиција упозорава на то да је тај закон политички, те да таква академија никоме није потребна. Шеф посланичке групе Српске радикалне странке Војислав Шешељ оценио је да је национална академија за јавну управу „институција која ником живом није потребна”.
ЕУ, фрулица и опанци
Председник Покрета „Двери” Бошко Обрадовић тврди да је предложени закон о електронском пословању, који је предложио ресор Расима Љајића, комплетно преписана уредбе ЕУ из 2014. године. Рекао је да је владајућа коалиција доласком на власт преузела обавезе према ономе ко их је на власт довео, те да те обавезе сада хоће да плати Косовом.
“ Можда то није електронско пословање, господине Љајићу, али је купопродајни уговор “, рекао је Обрадовић, додајући да је председник СДПС-а на министарском месту већ девети пут, те да је тако више пута учествовао у „купопродајним уговорима”.
На то је реаговао шеф посланичког клуба СДПС-а Милорад Мијатовић, и поручио да се владајућа коалиција залаже за европску Србију.
“Они желе да обучемо јелек, опанке, да узмемо фрулицу, да чувамо овце – казао је Мијатовић. – Не, ми хоћемо електронско пословање и модерну Србију. Грађани су на изборима рекли шта мисле о нама. Она Србија за коју се залажу „Двери”, та Србија ће изгубити.”
Укључио се Миладин Шеварлић из посланичке групе „Двери” јер он, како је рекао, у парламент долази у опанцима.
“ Опанци нису ретроградни, ретрогадне су многе друге ствари које слушамо и које су се дешавале у Скупштини”, приметио је Шеварлић.
Каменко и српска Ружа
Заменик шефа посланичке групе СНС-а Владимир Орлић назвао је јуче Бошка Обрадовића „српском верзијом Руже Томашић”.
“ За онога ко евентуално не зна, она је била једина посланица у Хрватском сабору која се противила европским интеграцијама. Иначе, згодна околност је што је она из Хрватске странке права, неоусташке странке с којом има везе и ова наша верзија исте госпође”, подвукао је Орлић.
Посланик Народне сељачке странке Маријан Ристичевић је Обрадовића назвао „Каменко Дверић Купусић”.
“ Мој опанак је радни, а Шеварлић има парадни”, рекао је Ристичевић, тврдећи да је тај посланик својевремено „узео 60.000 евра од Душана Петровића, да напише хиљаду студија о задругарству, које никада није написао”.
“ Очигледно је то део паразитског система о којима говори „Каменко Дверић Купусић” – рекао је Ристичевић.
Пиво и(ли) вода
Јуче се повремено расправаљало и о повреди Пословника, па је посланик ДС-а Радослав Милојичић рекао да су радикали у коалицији са СНС-ом, а Вјерица Радета је то негирала, тврдећи да су радикали опозиција и напредњацима и свим „фронцлама досовског режима”.
На Милојичићеве наводе да су радикали некада у парламенту поливали водом политичке противнике, Вјерица Радета је рекла да је поливање водом прошло време, када су се радикали борили за демократско право, а Милојичићу је поручила: „Ви сте више за пиво, ако је остало нешто од хектолитара које сте платили буџетом Смедеревске Паланке”.
Плус-минус
Потпредседник парламента Ђорђе Милићевић, који је председавао седници у уторак, када су почели проблеми с утврђивањем кворума, поручио је да је време „Бодрума и тих афера” давно прошло.
“Наравно да је постојао кворум, то зна и опозиција и јавност”, рекао је јуче Милићевић новинарима.
Насупрот њему, посланик ДС-а Балша Божовић и Бошко Обрадовић тврдили су да није било кворума.
“ Ми смо бројали, нисмо их избројали изнад 122”, казао је Божовић, и додао да није први пут да председница парламента Маја Гојковић крши закон и Пословник.
Опомена Јешићу због увреде
Председница Народне скупштине Маја Гојковић је, на крају јучерашње расправе у парламенту, изрекла опомену посланику ДС Горану Јешићу који је током излагања посланику СНС Србиславу Филиповић рекао "коњино једна". Те речи Јешић, који је у обраћању критиковао партијско запошљавање, изрекао је док је седници председавао Владимир Маринковић.
Маринковић је након тога рекао да не може да верује шта је Јешић изговорио, те да ће тражити стенограмске белешке због евентуалног изрицања опомене. Пред крај јучерашњег рада, у салу је ушла Маја Гојковић која је прочитала стено белешке и изрекла опомену Јешићу.
Јешић је, наиме, након што му је Маринковић рекао да не може да поверује шта је изговорио, рекао: "Немој да ме прекидаш".
Обрадовић је рекао да би се прозивком посланика, уместо што су пребројани, видело да их није било 126, те да то „говори о распаду владајуће коалиције”. Милићевић је тим поводом казао да је Обрадовићево легитимно право да изнесе своје мишљење.
„Колико се вреднује то што он каже, види се на изборима”, додао је шеф клуба социјалиста.
С. Станковић