clear sky
-1°C
19.02.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Пуповац: Све је почело ослобађањем хрватских генерала

20.09.2019. 17:23 17:24
Пише:
Фото: Танјуг/видео

ЉУБЉАНА: Председник Самосталне демократске српске странке (СДС С) Милорад Пуповац изјавио је да је ретоградни процес у Хрватској почео да се развија након ослобађајуће пресуде двојици генерала у Хагу 2012, а ојачао је након уласка Хрватске у Европску унију".

Реч је о генералима Анти Готовини и Младену Маркачу, који су у другостепеном поступку хашког трибунала ослобођени одговорности за војно-полицијску акцију "Олуја", иако су prеthodno били осуђени на 24, односно 18 година затвора за почињени ратни злочин.



Пуповац је у интервјуу за љубљанско "Дело" рекао да је све достигло "врхунац" протестима због постављања ћириличних табли у Вуковару. У тој кампањи против ћирилице на жалост, како је додао, учествовао је и део католичког свештенства, а десничарска удружења и нова влада, која је дошла након оне коју је водио Зоран Милановић, то су претворили у "државну политику".



Те су кампање, истакао је, оставиле дубоко корење у хрватском друштву, с амбицијом да се прошире и постану доминантни стуб у политичком животу, онако како се то догађа и у неким другим европским државама.



Оценио је и да се председничка кампања у Хрватској, која увелико траје, а да се још не зна датум избора, води са изразито десних и противмањинских позиција.



Како је пренела ХИНА, Пуповац је рекао да се последњих неколико година у хрватском друштву генерише "идеологија мржње", чему би морали да се супротставе владајуће и опозиционе странке и грађани.



"Кампања за председничке изборе, а посебно међу десним кандидатима, води се, за сада, с изразито десних позиција. То у нашим околностима значи с противмањинске и противсрпске позиције, с позиције крајњег историјског ревизионизма. Тиме се лако генерише идеологија мржње, што се видело последњих седмица када је изостала њихова осуда насиља против Срба и позивима неких кандидата на забрану SDSS-a и њеног председника", казао је Пуповац.



Такви "ретроградни процеси" негативно утичу на односе Хрватске и Србије и на хрватско-српске односе генерално, јер се отворена питања "не решавају, него користе као средство за политичке сукобе", уместо "обнове поверења и сарадње двеју држава и два народа у процесу европеизације" целог региона, рекао је Пуповац, који је и посланик у хрватском парламенту.



"Уместо тога, одржава се или продубљује неповерење, а европеизација се практикује као балканизација у погрдном смислу те речи", сматра Пуповац.



Поновио је и своје познате ставове о случајевима историјског ревизионизма, споменувши релативизацију логора Јасеновца и усташке НДХ.



Истакао је да је антифашизам "темељ данашње Европе", а да, ако се то негира, онда се не зна "шта је морално, а шта аморално, шта је истинито, а шта не и шта је дозвољено, а шта није".



Негирање усташких злочина у Јасеновцу и релативизација НДХ један је од најтежих облика ревизионизма, казао је Пуповац, напоменувши да су последице тога опасне за католичко-православне и хрватско-српске односе, али "и за Европу".



То отвара простор и за друге историјске ревизионизме, то је припрема терена за обнову злочинских идеологија које су довеле до концентрационих логора као политике, идеологије нацизма и усташтва, казао је председник SDSS.



Пуповац се заложио за стварање широке политичке платформе којом би се те ствари поправиле, а у којој би учествовале водеће политичке странке и грађани.



Да би се, како је казао, политика заштитила од ризика које доноси екстремна десница, потребно је створити свест о том ризику за цело друштво, а у томе би морале да учествују сви они којима је стало до тога да екстремне десне политике не постану национални политички мејнстрим.



Упитан не доприноси ли нерасполежењу према Србима у Хрватској и атмосфера о којој говори и то да већина српских злочина из деведесетих година још није истражена, а актери судски процесуирани, Пуповац није таквог мишљења.



"У Хрватској у поседњих 5-6 година делују снаге које тврде да Срби нису били кажњени. Заправо је сасвим обрнуто, јер за злочине против Срба, попут етничког чишћења и кршења међународног права, за онемогућавање враћања избеглица, скоро нико није одговарао", рекао је Пуповац.



Истакао је да "том причом да Срби нису одговарали за ратне злочине жели се заправо одржавати атмосфера, поништити резултати мирне реинтеграције источне Славоније, а Срби с тих подручја натерати на исељење".

Пише:
Пошаљите коментар