Посланици позитивно оценили Закон о климатским променама
БЕОГРАД: Представници посланичких група у Скупштини Србије позитивно су оценили Предлог Закона о климатским променама који им је данас представљен и најавили да ће га подржати у дану за гласање.
Љубинко Ракоњац у име Посланичке групе СПС је навео да ће подржати предлог закона.
Указао је да је prеthodna деценија била најтоплија у последњих 150 година, да се повећавају дуги периоди без падавина, што све заједно негативно утиче не само на природу, него и на економију.
Изразио је уверење да ћемо по усвајању закона одговорно радити на смањењу емисије гасова са ефектом стаклене баште, као што се ради и у Европи.
Истакао је да је неопходно радити и на повећању шумовитости, посебно у Војводини где је проценат пошумљености мали.
Ана Беолица из Посланичке групе "Александар Вучић- За нашу децу", најављујући подршку законском предлогу када се буде гласало, рекла је да се доношењем овог закона поспешује продуктивност и економски раст јер се отварају нова, зелена радна места и отвара простор за инвестиције.
Све то ће се, према њеним речима, позитивно одразити и на животни стандард грађана Србије.
Муамер Зукорлић из Посланичке групе Странка правде и помирења-Уједињена сељачка странка, казао је да закон својом садржином показује веома богату слојевитост тема и да је од изузетне важности за грађане, земљу и за нашу ближу и даљу будућност.
"Ова тематика нас обавезује да расправи приђемо са највишим степеном одговорности и пажње", оценио је он.
Посланица Социјалдемократске партије Србије Јасмина Каранац је рекла да је након усвајања Закона важно урадити националне и локалне планове адаптације на климатске промене.
Она је истакла да предвиђања показују да ће поплаве, клизишта, суше, пожари и друге екстремне временске непогоде у годинама које долазе постати још интензивније.
"Мере адаптације на климатске промене су од суштинског значаја јер чувају људске животе, приватну имовину и јавну инфраструктуру", оценила је она.
Савез војвођанских Мађара је такође најавио подршку Предлогу закона, а посланик Арпанд Фремонд је указао да је децентрализација у области климатске политике најбоља гаранција за њен успех.
Министарка застите животне средине Ирена Вујовић је представљајући Предлог закона о климатским променама навела да ће он борби против климатских промена допринети кроз успостављање система за смањење емисије гасова са ефектом стаклене баште,
Према њеним речима негативним ефектима климатских промена, најпогођенији су здравље, пољопривреда, шумарство и водопривреда.
"Овај кровни Закон ће допринети борби против климатских промена, кроз успостављање система за смањење емисија гасова са ефектом стаклене баште и система за повећање отпорности сектора који су најпогођенији климатским променама", рекла је она.
Додала је да ће се то позитивно одразити и на привредни раст и развој, повећану конкурентност привреде, привлачење инвестиција, посебно у складу са стандардима и захтевима тржишта Европске уније.