Почео Самит ОБ, гости Абазовић, Тегетлија, Сијарто и Чавушоглу
БЕОГРАД: Самит лидера регионалне иницијативе Отворени Балкан почео је у Београду у присуству председника Србије Александра Вучића и премијера Албаније Едија Раме и Северне Македоније Димитра Ковачевског.
Самит је почео у Палати Србија, а присуствује и премијерка Ана Брнабић и председник Владе Црне Горе Дритан Абазовић, председавајући Већу министара БиХ Зоран Тегелтија, министар спољних послова и трговине Мађарске Петер Сијарто и министар спољних послова Републике Турске Мевлут Чавушоглу.
Како је планирано, у 11 сати, уследиће састанак лидера са представницима институција задуженим за привлачење инвестиција у оквиру иницијативе Отворени Балкан.
Лидери ће од 12 до 13 сати одржати састанак са представницима кризних група за снабдевање храном и енергентима у оквиру иницијативе Отворени Балкан.
У 13 ће биће потписани билатерални докуменати и одржана заједничка конференција за медије.
Како је речено раније Танјугу у Министарству пољопривреде, лидери земаља иницијативе Отворени Балкан потписаће споразум који ће регулисати сарадњу у области прехрамбене безбедности.
Два најважнија дела тог документа односиће се на гаранције да ће Србија, Северна Македонија и Албанија имати приоритет у међусобној размени основних животних намирница, како би становништво тих земаља имало довољно хране у кризним ситуацијама, као и на механизме спречавања реексорта хране на друга трећа тржишта.
Самиту је prеthodilo јуче отварање првог међународног сајма вина "Винска визија Отвореног Балкана", под покровитељством влада Србије, Северне Македоније и Албаније у оквиру иницијативе Отворени Балкан, који ће трајати до 4. септембра.
Иницијатива покренута 2019. године под називом Мини Шенген преименована је на Самиту у Скопљу 29. јула 2021. у Отворени Балкан, а отворена је за остале економије у региону.
Покренули су је лидери Србије, Албаније и Северне Македоније са циљем слободног кретања робе, услуга, људи и капитала по моделу ЕУ.
Иницијатива ОБ представља подршку постојећим иницијативама регионалне сарадње и одговор је на потребе и захтеве привреде и грађана да се лакше послује, тргује, путује и запошљава на Западном Балкану.
Привредна комора Србије је поводом прве годишњице Отвореног Балкана објавила да та иницијатива већ даје конкретне резултате.
На терену је видљив напредак, али потребна су даља улагања у изградњу и унапредење инфраструктуре, посебно на граничним прелазима, као и спроводење потписаних споразума, како би се ефекти иницијативе у потпуности осетили, наведено је на сајту ПКС.
Након успостављања зелених коридора, посебно обележених табли Опен Балкан на граничним прелазима, као и промењеног режима контроле робе пореклом из једне од три земље Отвореног Балкана, процедуре на границама су значајно поједностављене и ефикасније.
Примера ради, прошле године, је само преко Прешева прешло око 220.000 теретних возила, у просеку око 600 дневно што говори о великом значају тог граничног прелаза за привреду целог региона.
Свако унапредење процедура на прелазима доприноси већем обиму размене, смањењу чекања камиона на прелазима, као и мањим трошковима пословања компанија.
Према подацима ПКС, размена прехрамбених производа већ у овом кратком року, од када су почеле да се примењују неке од првих договорених мера, порасла је за око 15 процената и има доста простора за повећање.
Укупна робна размена Србије са Албанијом и Северном Македонијом у 2021. години износила је 1,372 милијарде евра.
Српски извоз у две чланице Отвореног Балкана вредео је нешто више од милијарду долара, док је Србија увезла робу за 367 милиона евра.
Такође, грађани Србије, Албаније и Северне Македоније у ове три земље могу да путују само са личном картом.