Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Почела изградња Државног дата центра у Крагујевцу

03.07.2019. 13:30 13:49
Пише:
Фото: Почела изградња Државног дата центра у Крагујевцу Фото: Танјуг/ М Јовановић

КРАГУЈЕВАЦ:  У Крагујевцу је данас почела изградња Државног дата центра који ће обезбедити чување података од велике важности за државу, а постављању камена темељца присуствовала је председница Владе Србије Ана Брнабић.

Премијерка је истакла да ће за 12 месеци Србија добити један од најмодернијих дата центара у свету, у који ће бити уложено 30 милиона евра и који ће, како је рекла, водити Србију у будућност нових инвестиција и технологија.



Она је оценила да је изградња Државног дата центра важна због пуне безбедности података грађана, а Србија ће се тиме наћи на мапи земаља које имају свопствени дата центар за чување и безбедност података.Навела је да ће то бити најмодернији инфраструктурни центар, а уз све оно што је до сада урађено у еУправи, нагласила је, то ће омогућити још бржу управу.



Трећа важна ствар, навела је премијерка, јесте да је то велики корак у даљем позиционирању Србије као земље која је кредибилна дестинација за инвестције."Подаци су данас нафта. Најбоља ствар је ако неко вас изабере да чувате податке, то много говори о вама, да сте безбедна, стабилна, предвидива, кредибилна дестинација за инвестиције”, навела је Ана Брнабић.



Последњи разлог је тај што то показује да Србија, њене грађевинске компаније, управа, факултети и кадрови могу да изграде најмодерније и технолошки најзахтевније пројекте.



”Изградњу Државног дата центра поставила сам себи за циљ још као министар за државну управу и локалну самоуправу. Тада сам говорила да наша државна управа мора да изгледа другачије, да више не малтретирамо грађане с папирима и чекањима на шалтеру. Све смо то заобишли увођењем модерне технологије и трансформацијом управе која је сада у службни грађана”, рекла је Брнабићева.



Она је истакла да је то уведено, иако Србија за такве пројекте није имала основну инфраструктру.Подсетила је да су најпре подаци из матичне књиге рођених преведени у електронски облик, затим подаци о држављанству, а онда је уведен центарни регистар грађана.



”У једном тренутку питала сам где чувамо те наше податке, и то мало које имамо у електронском облику, испоставио се да се они чувају појединачно у сваком министарству у некој малој соби без адекватног напајања, хлађења и сигурности”, навела је Брнабићева и додала да је из тог разлога основана Канцеларија за ИТ и еУправу.



Према њеним речима, Канцеларија је за две године успела да уради оно што држава није урадила prеthodnih 15 година, да је урадила чак и више него неке развијеније државе за седам или десет година.



Подсећа да је један од приоритета био направити Државни дата центар који се налази у Београду, где се тренутно чувају сви подаци грађана, привреде и државе и који су из малих канцеларија министарстава пребачени у тај центар.



Развој еУправе, истакла је премијерка, захтевао је и већи простор за чување података, те су осим матичне књиге и држављанства, временом електронски облик добили суд, здравствени картон, рецепт, уписивање у вртић...



"Следеће важно питање које смо поставили јесте у каквим се безбедносним условима чувају подаци грађана. Потребна нам је још једна безбедносна брана за податке. Многе напредније земље своје податке чувају у неким другим земљама, ми нисмо желели то да урадимо, већ смо одлучили да наши подаци буду чувани у нашој земљи”, подвукла је Брнабићева.



Директор Канцеларије за ИТ и еУправу Михаило Јовановић оценио је да изградња Државног дата центра представља прекретницу у развоју еУправе и ИКТ сектора у Србији, и да ће допринети да Србија прескочи десет степеника и ускочи у четврту индрустријску револуцију и тако се “вине у технолошке врхове”.



Истакао је да површина Државног дата центра заузима четири хектара, да ће се објекат простирати на 11.000 квадратних метара, као и да ће у њему радити неколико стотина људи који ће одржавати систем.Јовановић истиче да ће дата центар бити саграђен тако да обезбеђује максималну енергетску ефикасност и минимално коришћење енергије, што ће га, каже, чинити једним од 10 најефикаснијих дата центара у свету.



Додао је да потписивање Меморандума о разумевању са два светска гиганта, Мајкрософтом и Оракјом, као и с највећом српском банком, Банком Поштанском штединицом, показује да те компаније имају поверења у пројекат.



Директор Канцеларије говорио је и о начину припреме за почетак изградње Државног дата центра и казао да су са студијом изводљивости отишли на консултацију код премијерке која им је саветовала да у планирању изградње објекта не прескоче ниједан корак, да у припреми изградње буду темељни и да ће тимским радом доћи до успеха.



“Тог савета смо се придржавали од првог до последњег дана”, рекао је Јовановић.Затим су, каже, ангажовани грађевински професионалци, ангажована консултантска кућа која је дала савете за изградњу, а најбитнији задатак је, истиче, био проналазак локације.



За Крагујевац су се одлучили јер, наводи, има развијену путну инфраструктуру, високообразоване кадрове, јер се налази на другој тектонској плочи, направљен је и стогодишњи план плављена, има довољну удаљеност од брана, аеродрома и војне индустрије.“Сви ти критеријуми довели су нас најбезбеднијег места у срцу Шумадије”, објаснио је Јовановић.



Захвалио је Граду Крагујевцу што је уступио четири хектара земљишта за изградњу Државног дата центра и што је грађевинска дозвола издата у најкраћем року.



Градоначелник Крагујевца Радомир Николић рекао је да је Крагујевац данас најбезбеднији град, јер је одабран као место с најмање ризика од елементарлних непогода, криминалног ризика, опремљено с путном инфраструктруом и с довољно стручних и образованих људи.



“Да ли можемо инвеститорима да пошаљемо бољу поруку?”, упитао је Николић и додао да су сигурност инвестирања у тај град препознале и друге веће европске компаније попут Фијата.Политика држава је, каже Николић, дала Крагујевцу на значају, обезбедила да све што је покренуто у том граду буде и одрживо, а нарочито када је реч о образовању - да се кадар образује у складу с потребама индустрије.



Додао је да очекује да на јесен почне да ради и локални дата центар, подсетио да је у Крагујевцу почела изградња станова за младе научнике и за припаднике снага безбедности, да је реконструисан Клинички центар, да ће тај град добити и свој Научно- технолошки парк, стадион…



“Вредност свега овог наведеног је пола милијарде евра. То значи да Влада рачуна на нас и да од нас много очекује”, подвукао је Николић.



Директор Канцеларије за ИТ и еУправу Михаило Јовановић потписао је данас и три Меморандума о разумевању са представником компаније Microsoft у Србији Жељком Војиновићем, директором за јавни сектор централне и источне Европе за комапнију Microsoft Костас Лукасом, представником Орацле у Србији Владимиром Кнежевићем и председником Извршног одбора Банке Поштанска штедионица Бојаном Кекићем.



Те три компаније ће постати прве комерцијалне компаније које показују намеру да своје податке чувају у том центру.



Изградња Државног дата центра је инфраструктурни пројекат од националног значаја који ће обезбедити чување података, системску и бржу изградњу информационих система електронске управе, ефикасније повезивање различитих база података и развој различитих услуга еУправе за грађане, привреду, и државу.



Дата центар ће бити и регионални центар за чување података који ће имати део намењен комерцијалним корисницима.

 

 

 

Пише:
Пошаљите коментар
Брнабић и Мондолони о Макроновој посети Србији 

Брнабић и Мондолони о Макроновој посети Србији 

02.07.2019. 13:45 13:48
Брнабић: Задовољна сам радом владе, мењамо Србију

Брнабић: Задовољна сам радом владе, мењамо Србију

01.07.2019. 13:01 15:32
Премијерка Брнабић данас представља резултате рада Владе

Премијерка Брнабић данас представља резултате рада Владе

01.07.2019. 08:40 08:42