Пастор: Није свеједно ко ће бити у саставу националних савета
СУБОТИЦА: На данашњим изборима за чланове националних савета националних мањина, на бирачком месту број 43, у ОШ "Петефи Шандор", у суботичком насељу Носа, уставно и законско право искористио је председник Скупштине АП Војводине Иштван Пастор.
Пастор је позвао све грађане са правом гласа да следе његов пример и изађу на изборе за националне савете националних мањина, како би нови сазиви имали потребан демократски легитимитет и били право представничко тело националних мањина у Србији.
"Желео бих да позовем све који су се у prеthodnom периоду уписали у мањинске бирачке спискове, да се користе својим мањинским правом и да се појаве на биралиштима и искажу своју вољу", рекао је Иштван Пастор.
Како су национални савети најважније установе националних мањина којима су, према Закону, поверена јавна овлашћења да учествује у одлучивању или да самостално одлучује о појединим питањима из области културе, образовања, обавештавања и службене употребе језика и писма, у циљу остваривања колективних права националне мањине на самоуправу у тим областима, Пастор је казао да је од великог значаја коме ће бити додељена та права.
"Што се тиче мађарског националног савета, он је за нас од посебног значаја, као што је за друге мањинске заједнице њихов пођеднако важан, из тог разлога није свеједно какав легитимитет стоји иза националног савета, односно ко ће бити чланови у предстојеће четири године. Држава је препустила националним саветима одговорност и компетенцију за одлучивање о веома битнима питањима из области образовања, културе, службене употребе језика и информисања", рекао је Пастор.
"Уколико се национални савети не баве тим питањима на адекватан начин, онда је то велики грех за националне заједнице о чијим се националним саветима ради. Мислим да је велики резултат српског друштва што је на овакав начин, на законом утемељен и консолидовани начин, уредило однос између већине и мањина. У том смислу мислимо да је ово један добар пример и за остале европске државе које су карактеристичне по вишенационалности и мислим да ово решење може да добије додатну потврду само са избором компетентних националних савета који ће се и користити ти уставним овлашћењима", казао је Пастор.
Избори за националне савете националних мањина се одржавају за националне савете 23 националне мањине - 19 на непосредним и за четири на електорским изборима (македонска, хрватска, црногорска и горанска).
Бирачка места отворена су до 20 часова, а право гласа има близу пола милиона припадника националних мањина, уписаних у Посебни бирачки списак.