Нова влада Милоша Вучевића кренула офанзивно, у првој недељи угостила моћног државника Си Ђинпинга
Прва влада Милоша Вучевића кренула је силовито. Нова влада дала је нову енергију која се осећа како на унутрашњем плану тако чини се и на међународном. У првој недељи рада владе посета једног од најзначајних државника на свету, показала је снажну поруку да је ова влада способна да се у међународној арени понаша доминантно и јасан сигнал да је Србија спремна да буде мост повезивања.
Потписани споразуми за даљи раст међусобних односа
НР Кина као држава која је један од најважнијих трговинских партнера скоро целом свету, важан је трговински партнер и нама. Трговинска размена са НР Кином се одвија уз изражен дефицит, што је велики простор за наш извоз који може да буде много већ од 1 милијарде и 150 милиона колико је био у прошлој години, иако је то више него укупна трговинска размена са многим државама. Рано смо препознали значај пројекта нови пут свиле и заузели важно место на том путу, данас када су политички односи на изузетно високом нивоу доказ је да је то била мудра одлука. Потписани споразуми су нова основа за даљи раст међусобних односа и основа за Србију да буде мост између истока и запада. Србија је постојана на европском путу који је сада преко Будимпеште и Париза што је чини се много бољи пут од некадашњег преко Загреба и Берлина. Сасвим случајно то је пут и кинеског председника на овом путовању у Европу, у тим случајностима се крије много знакова поред пута.
Ветар у леђа
НР Кина се у спољној политици понаша изолационистички, као уосталом и многе друге силе које су биле растуће, тако су се САД понашале све до првог светског рата. Поставља се оправдано питање до када ће се тако понашати узимајући у обзир да се у економској дипломатији понашају веома интервенционистички. Можда се баш ова посета може сматрати једним суптилни мешањем у међународна кретања, пре свега мислим на исход гласања на седници Генералне скупштине Уједињених нација о резолуцији о геноциду у Сребреници. Јасне поруке су послате из Београда свим привредно зависним државама од инвестиција из Кине да је пријатељство са Србијом њима јако важно. Уверен сам да је то циљана и суптилна порука која је дала ветар у леђа нашој дипломатији да изврши додатан напор и објасни тим државама каква је заиста истина.
Срђан Барац, дипломирани правник