Николић: Србија у сарадњи са Кином иде у развој
ПЕКИНГ: Србија у сарадњи са Кином креће у потпуно нови циклус који није више само опоравак већ и развој, изјавио је председник Србије Томислав Николић који данас завршава вишедневну посету Пекингу.
Николић је у Кини разговарао са председником Си Ћипингом, премијером Ли Кећијангом, као и компанијама које улажу и које намеравају да инвестирају у Србију, а било је речи, каже, о свему, укључујући РТБ Бор, инвестиције Града Београда, Петрохемији...
"Моје највеће инсистирање је било на једној директној (авио) линији ка Београду, која би ишла или из Шангаја или из Пекинга. Постоје две фирме које су заинтресоване", рекао је Николић.
Очекује, казао је, да ће у најскорије време Кина и Србија заједно наступати на европском тржишту.
"Од доласка председника владе Србије, а о томе смо се договорили председник Си Ћинпинг и ја, много тога ће бити јасније. Кина и Србија ће чврсто заједно наступати на европском тржишту", рекао је Николић.
Како је оценио, то ће грађанима донети олакшање, а влади да може много мирније да води економску политику и да размишља и о неким другим проблемима, а не само о незапослености, минималним зарадама и сидникалним правима.
Николић је рекао да је посета Кини протекла у знаку великог пријатељства и у сумирању досадашњих резултата, као и у представљању пројеката за које је, каже, имао безрезервну подршку Си Ћипинга.
Он каже да је председник Кине изнео благонаклон став и рекао да ће охрабрити све кинеске фирме које желе да инвестирају у Србију, додајући да је приметио како је Си Ћипинг одлично обавештен о свим пројектима о којима су разговарали.
"Тај став је пренео на председника владе Ли Кећијанга који је био задужен за сарадњу са великим компанијама и инвеститорима. Имао сам много састанака са компанијама које инвестирају, или који намеравају или који су одлучили да инвестирају и сви ти састанци су били изузетно успешни", рекао је Николић.
Рекао је да је задовољан пријемом, а сматра и да је Србија отворила врата Европе Кини.
Коментаришуци то што је постао почасни грађанин Пекинга, Николић је напоменуо да Кина нема одликовање за стране држављане, а да је он први пут у историји Пекинга као страни председник постао почасни грађанин у присуству председника Кине као сведока.
Он је закључио да са Кином треба упорно радити и да се од те земље много тога може научити, нарочито у области технологије.