Немачка штампа: Нова влада Косова - права авантура
БОН : Нова косовска влада је права авантура, а систем патроната остаје нетакнут, пише штампа на немачком језику, бавећи се формирањем нове владе Косова.
"Био је то тромесечни порођај кљештима - и сада Косово има владајућу већину. Њен састав звучи као права авантура- коалиција бивших команданата ОВК коју предводи Рамуш Харадинај као будући шеф владе повезала се са косовско-швајцарским милијардером Беџетом Пацолијем и странком српске мањине коју контролише Београд, пише швајцарски дневник Ноје цирхер цајтунг.
За преокрет се, како су навели, побринуо Пацоли који је променио страну, те су тако за сада, "развејане наде" да ће Косово да се ослободи система партијске владавине и патронаже.
Према Ноје цирхер цајтунгу, пре свега је најјача од странака проистеклих из ОВК - ПДК, у осамнаест послератних година над земљом разапела "паралишућу мрежу зависности, која се и даље плете", а да су добитници многи који "захваљујући својој лојалности из тога извлаче мању или већу корист: овде запослење, тамо уговор или некаква повластица".
"Губитници су сви остали који морају да живе у систему у којем се не награђују постигнућа, већ везе", пише Ноје цирхер цајтунг и подсећа да је бивши командант ОВК Харадинај већ једном 100 дана био премијер, док против њега није подигнута оптужница пред Хашким трибуналом за злочине против човечности.
Лист наводи да би за српску страну Харадинај на челу косовске владе био у највећој мери проблематичан, али да сада очигледно више није тако, јер, "да би успела коалиција око Харадинаја, били су потребни гласови Срба".
"У таквој констелацији Београд ће моћи директно да се меша у косовску политику, и бити у стању да, ако устреба, обара владу", сматрају у Ноје цирхер цајтунгу.
Минхенски дневник Зидојче цајтунг пише да ниједна од великих странака косовских Албанаца није хтела да склапа коалицију са бившим побуњеником, те да је "ова покушавала да уобичајеним методама - претњама и обећавањем новца - привуче посланике противничких табора, што је сада успело".
"Грађевински тајкун Пацоли је напустио једну деснолибералну посланичку групу и сада ће помоћи ратничком крилу које важи као корумпирано да очува власт. То није сасвим несебичан гест. Пацоли има само три мандата у парламенту, али би требало да добије најважнија министарства, међу њима и она за дипломатију и привреду", наводи Зидојче цајтунг.
Лист наводи да је тај 66-годишњак више трговац него политичар, као и да његова животна прича изгледа као бајка из Хиљаду и једне ноћи, да је рођен у једном косовском селу, у Хамбургу завршио трговачку школу и прао тањире, да би 1991. у Лугану основао грађевинску фирму Мабетекс и да се убрзо обогатио и прославио реновирањем Кремља и градњом престижних објеката у Казахстану.