Начелница Дрвара: Фабрика нада за опстанак Срба
ДРВАР: Отварање погона врањске фабрике “Јумко” у Дрвару улива наду и поверење Србима за опстанак у тој повратничкој општини у Федерацији БиХ, женама које у њој раде даје могућност да коначно остваре радни однос и допринесу кућном буџету, а општини да убрза економски развој.
То је за Танјуг изјавила начелница општине Дрвар Душица Рунић која је објаснила да је процес повратка Срба у општини Дрвар почео пре 20 година, а да се грађани, након што су добили натраг своју имовину и остварили људска права као повратници, сада суочавају с проблемом незапослености.
“Значај ове фабрике је изузетан првенствено за жене које су тренутно запослене, а индиректно је велики значај и за општину с обзиром да Дрвар спада у ред најнеразвијенијих општина на подручују Федерације БиХ. Тако да је у једном дану отворити 100 радних места у оваквим приликама регионална вест”, истиче Рунићева за Танјуг.
Дрвар је због својих природних богатстава првенствено оријентисан ка примарној преради дрвета, те су, каже начелница, повратници највише мушкарци запослени на тим пословима.
Осим дрвне индустрије, грађани се баве и пољопривредом, највише се производи дрењина по којој је Дрвар познат, постоји једна фабрика секундарне прераде дрвета која се бави производњом пелата и брикета, а заступљено је и сточарство.
Прошле године председник Србије Александар Вучић изјавио је да ће Србија помоћи општину Дрвар са million евра, а начелница Рунић каже да се средства већ користе за решавање основних проблема, али и да послови тек постоје.
Наводи да је од тих million евра одмах 75.000 евра искоришћено за измиривање заосталих обавеза за породиље и једнократну новчану помоћ породицама са троје и више деце.
Затим, додаје Рунић, 925.000 евра је намењено за уређење пословне зоне “Млин”, где је и смештена фабрика “Јумко”.
Део средстава, каже начелница, биће уложен за реконструкцију водоводне мреже са заштитом изворишта, а реализација тог пројекта, каже она, почеће ове године.
Осим тога, средства ће бити искоришћена и за постављање и реконструкцију јавне расвете, набавку комуналне опреме, израду урбанистичког плана, али и за набавку саобраћајних знакова, као и за израду елабората за постављање тих саобраћајних знакова.
“Постављање знакова и израда елабората тих саобраћајних знакова нам је важна како бисмо омогућили да се на подручју општине Дрвар полаже возачки испит, јер наши омладинци возачки испит полажу у Ливну, а то је 110 километара удаљено од Дрвара чиме се њихови трошкови повећавају”, указала је Рунићева.
Истиче и да је комплетна инфраструктура општине дотрајала, јер је изграђена пре 50 и више година, а није обнављања 20 година, те ће се та средства уложити и у то.
Сутрашњем отварању фабрике “Јумко” присуствоваће и председник Србије Александар Вучић, а он ће осим тога у Дрвару обићи и Дом здравља.
Душица Рунић каже да су Дом здравља кандидовали за посету председника Вучића јер је он већ годинама у изузетно тешкој финансијској ситуацији, док медицински радници своју струку обављају, како наводи, хумано, с обзиром да раде у тешким условима, у хладним просторијама, а неки девет месеци нису примили плату.
Због тога је она оптимистична да ће Вучићева посета донети добре вести за Дом здравља у Дрвару, а нарочито због све већег улагања Србије у повратничке општине, као и добре сарадње председника Вучића и члана Председништва БиХ Милорада Додика.
“Надам се да ће они у сарадњи пронаћи начин да се удовољи потребама Дома здравља у Дрвару”, казала је Рунићева.
Истиче да је у Дому здравља пре свега потребно реконструисати и опремити просторије Хитне помоћи, као и део зграде уредити за формирање геронтолошког центра.
Наиме, Дрвар је једна од већинских српских општина које су после Дејтонског споразума припале Федерацији БиХ, а судбину тог града деле и Гламоч, Босанско Грахово и Босански Петровац.
Изузев Босанског Петровца, остале припадају Кантону десет, чије је седиште у Ливну с већинским хрватским становништвом.