Мустафа одбио медијске наводе о ванредним изборима на Косову
ПРИШТИНА: Косовски премијер Иса Мустафа одбацио је данас медијске наводе да ће Приштина расписати превремене изборе почетком месеца рекавши да није донета одлука о распаду коалиције између Демократске лиге Косова (ЛДК) и Демократске партије Косова (ПДК) преноси приштински лист "Коха".
Приштински медији данас су објавили да би ванредни парламентарни избори на Косову могли да буду одржани највероватније у јуну, без обзира на то да ли ће скупштина ратификовати споразум о демаркацији са Црном Гором.
Позивајући се на добро обавештене изворе Клан Косова наводи да се очекује да лидери ДПК Кадри Весељи и ЛДК Иса Мустафа окончају коалициони споразум 25. априла, дан након што скупштина буде гласала о споразуму о демаркацији.
Како наводе ови извори, исход гласања у скупштини неће бити одлучујући за судбину владајуће коалиције и избори ће бити одржани без обзира на то.
Према том сценарију, избори би могли да буду одржани било кад до 4. јуна.
Посланик ДПК Елми Речица каже да би се на Косову могли одржати ванредни парламентарни избори, ако скупштина не ратификује споразум о демаркацији са Црном Гором, преноси "Телеграфи".
Он каже да је ДПК спремна за изборе ако је то у интересу грађана Косова.
Његов партијски колега Шукри Буја оценио је у интервјуу за Епоку да садашња влада није функционална и да има много разлога да се она "пошаље кући, а премијер Иса Мустафа у пензију".
Према његовим речима, најоптималније време за изборе је месец јун, а ако се то не догоди тада, онда нема логике да влада падне пре краја мандата.
Буја је уверен да би на изборима победила ДПК која би потом направила коалициону владу са Алијансом за будућност Косова (ААК) и Иницијативом за Косово (НИСМА).
Политички аналитичар Рамуш Тахири рекао је раније да се у јавном мњењу ствара погрешна перцепција о изборима.
"Ово одговара елитама и лидерима како би задржали пажњу грађана. Не видим разлог за ванредне изборе јер се приближавају редовни избори, а не постоје поделе и неслагања између коалиционих партнера у вези са главних питања", рекао је он.
Иначе, приштински медији су prеthodnih дана писали да и представници земаља велике петорке не подржавају одржавање ванредних парламентарних избора.
У случају превремених избора, према косовском уставу, рок за њихово заказивање је 45 дана од тренутка када падне влада или се постигне договор о изборима.