Монтгомери: Курти због подршке Запада може да оде предалеко
БЕОГРАД: Бивши амерички амбасадор Вилијам Монтгомери сматра да међународна заједница Владу Србије ставља у немогућу позицију, инсистирајући на наставку дијалога, а да нису у стању да натерају приштинског премијера Аљбина Куртија и Албанце да поштују већ одавно постигнуте договоре.
Монтгомери уз то додаје да би Курти управо због тих уступака које му запад чини могао да оде предалеко и изнуди реакцију Београда коју ни Србија ни свет не желе, и оцењује да ће одговорност за свако потенцијално насиље, бити на ЕУ и САД.
"Ако актуелна политика ЕУ/САД настави да одобровољава Куртија, одговорност за свако потенцијално насиље које се деси је на њихову душу", оценио је амерички дипломата за Танјуг.
Монтгомери тако одговара на питање како види улогу САД и резулате дијалога у Бриселу, и шта може да се очекује до 1. септембра за када је одложена примена одлуке о таблицама и личним документима.
Каже и да није оптимистичан.
"Бојим се да међународна заједница Владу Србије доводи у немогућу позицију, јер нисам сигуран да је међународна заједница свесна утицаја својих поступака", рекао је Монтгомери за Танјуг.
Какву врсту ''дијалог'' могу да очекују када Куртија и Албанце не натерају да поштују већ одавно постигнуте договоре у дијалогу, пита он и констатује: "Зашто би Влада Србије правила даље уступке када је Куртију дозвољено да игнорише prеthodnе обавезе". Проблем је, како наглашава, у томе што је Курти изузетно опасан и што изгледа тако да ће вероватно "прорачунато или из глупости" отићи предалеко и тако изнудити снажну реакцију Србије што она не жели, као што не жели ни међународна заједница.
"Али то се наставља како би се Курти смекшао. Зашто? Зато што САД и већина земаља ЕУ желе да Србија призна Косово као независно у садашњим границама. То је прави циљ", навео је Монтгомери. Проблем је, како наглашава и у томе што ЕУ не схвата да је њена "дивна мека моћ" у овом слуцају потпуно неефикасна.
"Да би то функционисало, ЕУ би требало да отвори и затвори сва друга поглавља и да се тек онда бави Косовом када ће се назирати крај путу ка чланству у ЕУ",сматра Монгормери.
Подсећа да у оваквим околностима нико у Србији нема ниједан разлог да верује да је чланство у ЕУ уопште близу.