Министар Вучевић положио венац на Споменик пилотима браниоцима Београда
БЕОГРАД: Потпредседник Владе и министар одбране Милош Вучевић положио је данас, поводом Дана сећања на почетак Другог светског рата у Југославији, венац на Споменик пилотима браниоцима Београда на Земунском кеју.
Министар Вучевић, том приликом подсетио је да се пре 82 године догодио кукавички и подли напад на нашу отаџбину од стране фашистичких и нацистичких сила.
- Клањамо се сенима оних који су били најхрабрији у тим тешким априлским данима, у Априлском рату и полажемо венце одајући признање и вечну захвалност и данашњих, али и сутрашњих генерација, храбим прилотима краљевског ратног ваздухопловства који су успели, у неравноправним условима да полете и бране небо тадашње државе, чак да задају ударце и нападе на територију фашистичких и нацистичких држава, што се десило први пут у Другом светском рату – истакао је министар Вучевић.
Време које је после тога дошло, нагласио је министар одбране, некако је наметнуло да заборавимо херојство наших пилота, бораца, јунака.
- Данас Србија стоји усправно, не стидећи се своје историје, не стидећи се оних који су били најхрабрији међу нама. Одајући пошту најхрабријима, међу њима свакако јесте 11 пилота који су погинули над небом Београда, не заборављамо ни све оне друге који су страдали у Априлском рату и током окупације у Другом светском рату. Нека им је вечна слава, а нека је вечна срамота свима онима који су кукавички напали и окупирали нашу државу, а и онима који су погазили дату реч и нису бранили своју отаџбину – поручио је министар Вучевић.
Венце су положили делегација Војске Србије предвођена командантом Ратног ваздухопловства и ПВО генерал-потпуковником Душком Жарковићем, представници Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, представници Града Београда и удружења која негују традицију ослободилачких ратова Србије.
Полагањем венаца крај Споменика пилотима браниоцима Београда обележено је 82 године од како је, бомбардовањем Београда, почео напад нацистичке Немачке на Краљевину Југославију у Другом светском рату.
Р. Д.