light rain
10°C
28.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9941
usd
111.6569
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

“Лажне вести све већи проблем, решење улагање у образовање”

06.11.2018. 15:44 15:45
Пише:
Фото: Tanjug (Rade Prelić, arhiva)

ЛИСАБОН: Лажне вести постају све већи проблем у Србији у складу са лошим трендом у целом свету, изјавила је данас премијерка Ана Брнабић, али и истакла да би претерана регулација водила затворенијим друштвима и не би била добра за демократију.

Брнабић је на Веб самиту у Лисабону, говорећи на панелу посвећеном лажним вестима, рекла да живимо у свету лажних вести и алтернативних факата и да је то проблем са којим се морамо борити.



"Ипак, била бих пажљива код регулације овог проблема од стране државе, јер претерана регулација води затворенијим друштвима и није добра за демократију", поручила је Брнабић, преноси Блиц.



Према њеним рецима, дугорочно гледано, решење је стратешко улагање у образовање.



"Морамо да се вратимо уназад и да створимо систем који ће учити децу како да мисле, а не шта да мисле, који ће их учити аналитичком пристипу и да преиспитују информације које долазе до њих", рекла је Брнабић на панелу "Можемо ли зауставити пораст лажних вести", на коме су говорили и Мичел Бакер из "Мозиле", Давид Пемсел из "Гардијан медија" групе, као и Метју Гархан из "Фајнаншел Тајмса".



Она је поручила и да владе морају да се навикну да трпе критике, биле оне утемељене или не, али да лажне вести већи проблем праве младим људима који су бесхрабрени да уђ у политику јер добијају поруку да ништа не може да се мења. 



"Има, међутим, и једна позитивна ствар. Све ово ће гурати владе да раде транспарентније и износе чињенице јавности", рекла је Брнабић.



Брнабић је рекла да лажне вести, алтернативне чињенице и феномен пост-истине нису нови, већ да се у данашњем свету, управо због Интернета, паметних телефона и друштвених мрежа, шире много лакше, брже и ефикасније.



Подсетивши на један од Черчилових цитата, да лаж обиђе пола света док истина "једва навуче панталоне", она је истакла да се у данашњем свету истина није "још ни пробудила", а лажне вести већ су раширене широм света. 



"Оно што је највећи проблем са лажним вестима, јесте да оне стварају атмосферу неповерења и да поларизују друштва", нагласила је Брнабић на панелу који је одржан на централној бини самита, пред око 15.000 учесника. 



У разговору са учесницима панела, премијерка је рекла да је велики изазов лажних вести то што највише утичу на стварања осећања неповерења међу младима, који немају веру ни у какву идеју, нити се због тога осећају делом друштва.



"Са лажним вестима најбоље ћемо се изборити инвестирањем у образовање и управо зато Србија инвестира у промену концепта образовања - учимо младе људе како да мисле, а не шта да мисле", истакла је Брнабић.



Она је рекла да су главни механизми за борбу против лажних вести, поред образовања, и аналитичко размишљање, подстицање младих да преиспитују информације и различите ауторитете, креативне индустрије, иновације, наука, истраживање и развој. 



"Задатак влада је да пружају правовремене и тачне информације, како би спречили спекулације", рекла је премијерка, истичући да ће лажне вести натерати владе да буду отпорније и транспарентније. 



Брнабић ће учествовати и на такозваном интервјуу на сцени, са новинаром немачког АРД-а Маркусом Прајсом, са којим ће разговарати о изазовима и резултатима које је Србија постигла у области развоја технолошких индустрија, креативних индустрија и потенцијалима нових технологија за економски развој.



Веб самит је, по оцени Форбса, најбоља техолошка конференција на свету, на којој учествује велики број директора и оснивача технолошких компанија, старт-апова, представника влада, међународних институција и медија, који ће разговарати о различитим аспектима утицаја технологије на свет и друштво. 



Међу учесницима и говорницима Веб самита у Лисабону су и генерални секретар УН Антонио Гутереш, председник Мајкрософт корпорације Бред Смит, европска комесарка за конкуренцију Маргарет Весагер, потпредседница компаније Епл Лиса Џексон, оснивач Пинтереста Бен Силберман, председник Португала Марсело Ребело ди Соза и многи други.

Пише:
Пошаљите коментар