Кубуровић: Критике о политизацији правосуђа без аргумената
БЕОГРАД: Министарка правде Нела Кубуровић каже да је Нацрт уставних амандмана напреднији и либералнији у односу на радни текст из јануара, истичући да не постоји ниједан аргумент који би оправдао поједине критике о политизацији судства и тужилаштва.
Нагласила је да су Нацртом уставних амандмана, поред осталог, усвојене и критике на важећи Устав из 2006. године.
"Амандманима је пре свега поступак избора судија и председника судова измештен из Народне скупштине и предвиђено је да буде у искључивој надлежности Високог савета судства (ВС С). Избор заменика јавних тужилаца је у искључивој надлежности Високог савета тужилаца (ВСТ), како ће се убудуће звати тај највиши тужилачки орган", напоменула је министарка правде.
Предвиђено је и укидање решења из важећег Устава о избору судија и заменика јавних тужилаца на трогодишњи мандат, с обзиром да се, како је указала, на тај начин крши једно од основних начела сталности судијске и тужилачке функције.
Осврући ће се на критике спојединих струковних удружења, Кубуровић је указала да је Нацртом амандмана сада прецизирано ко може бити 'истакнути правник', као и да је отклоњена могућност блокаде њиховог избора у Народној скупштини.
"У амандманима су дати општи критеријуми, који ће бити прецизирани законом. Наведено је да то може бити правник који има 10 година радног искуства након положеног правосудног испита, да мора да има везе са пословима којима се бави ВС С или ВСТ и да испуњава основне моралне и етичке критеријуме да би био биран за ова независна тела", рекла је министарка.
Према њеним речима, политизацију њиховог избора ће смањити квалификована скупштинска већина за избор пет чланова тих тела - истакнутих правника.
"То значи да морате имати најмање три петине посланика који ће гласати за предложене кандидате, а управо је квалификована већина начин да се избегне политизација - односно да владајућа коалиција омогући да има свог кандидата приликом избора у ВС С и ВСТ", указала је Кубуровић.
У односу на радни текст, у Нацрт је убачена одредба која предвиђа механизам за отклањање блокаде избора будућих чланова ВС С и ВСТ.
Нацрт предвиђа да уколико не буде довољно гласова квалификоване скупштинске већине која ће подржати предлог кандидата за избор 'истакнутих правника', о избору ће одлучивати петочлана комисија.
"Комисија коју ће чинити председник Уставног суда Србије, председник Народне скупштине, председник Врховног суда Србије, Високи јавни тужилац и Заштиник грађана, ће одлучивати о кандидатима који су били на разматрању у скупштинској процедури", прецизирала је министарка правде.
Поводом критика које су се чуле у вези предложеног решења за улазак у правосуђе, Кубуровић је нагласила да није планирано више "улазних институција за обуку", указујући да је Нацртом јасно дефинисано да онај ко се први бира на судијску или тужилачку функцију мора да прође одређену обуку, док ће општи и посебни услови за избор бити дефинисани законом.
"Управо је радни текст Уставног закона, који је објављен уз Нацрт амандмана, дефинисао да ће будућа обука бити критеријум да се неко пријави за конкурс за избор судија или заменика тузиоца. Обука ће зависити од искуства и врсте посла који је обављао кандидат и неће бити иста за кандидате који су били судијски и тужилачки помоћници и имају по 10 година радног искуства и кандидате који долазе, на пример, из привреде", прецизирала је Кубуровић.
Ова одредба Уставног закона, како је нагласила, показује да се неће задржати постојеће стање и да почетна обука на Правосудној академији неће бити једини услов за улаз у правосуђе.
"Биће неопходна огдоварајућа обука која ће зависити од prеthodnog радног искуства и дужине радног стажа", конкретна је Кубуровић.
Она је подсетила да је Министарство правде унапредило амандмане у складу са пристиглим мишљењима и коментарима који су се чули на округлим столовима током јавне расправе.
"Усвојили смо поједина мишљења, пре свега ставове струке, удружења судија тужилаца, ВС С, ВКС али и предлоге које смо добили од Републичког јавног тужиоца.
Оно што је битно је да су разјашњене поједине одредбе, пре свега оне које се односе на поступак премештања судија", навела је Кубуровић
Конкретизоване су и одредбе за разрешење судија и јавних тужилаца, а најбитније је да је укинут "златни глас" (приликом гласања у ВС С) који је изавао велику полемику у јавности.
Нацрт уставних амандмана из области правосуђа је 13. априла прослеђен Венецијанској комисији на мишељење, која ће их процењивати током предстојећег заседања у јуну.
Министарка је најавила да ће препоруке Венецијанске комисије бити убачене у текст амандамана који ће потом бити прослеђен Влади Србије.
Према процедури измене Устава, Влада ће предлог уставних амандмана проследити скупштини на усвајање, а свакако ће морати да буду верификовани на референдуму.