Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Косово и Метохија: ЗСО није против Албанаца

01.09.2015. 12:23 13:33
Пише:

Косовски министар за повратак и заједнице Далибор Јевтић изјавио је данас да Заједница српских општина (ЗСО) није уперена против Албанаца

и представници српске заједнице у Покрајини то покушавају да им објасне.

Јевтић је у изјави за Танјуг рекао да је ЗСО механизам који ће помоћи бољем животу и Албанаца, посебно у оним срединама у којима они данас живе, а који ће сутра бити део ЗСО.

- ЗСО ће омогућити инвестиције и у економском смислу ће побољшати живот сваког грађанина на Косову који ће бити упућен на Заједницу. Не постоји ни један разлог за забринутост било кога, истакао је Јевтић.

Он је казао да је на Косову атмосфера таква да је мало оних који подржавају идеје опозиционог  Самоопредељења и да је мишљења да се Самоопредељење негде изгубио у свом деловању као политички субјекат.

- Због неуспеха и позива на масовне протесте након одлуке да буде формиран Специјални суд и неких других одлука, они немају ону подршку међу грађанима коју су очекивали и зато посежу за изјавама које су запаљиве очекујући да ће таквом реториком постићи одређени циљ, рекао је Јевтић.

Мислим да су Албанци довољно свесни и не очекујем да они подрже идеју Самоопредељења, посебно не идеју онога што је Аљбин Курти истакао, то је идеја могућности поновног рата на овим просторима.

Министар за повратак и заједнице је истакао да је важно да међународна заједница подршком брислекском процесу и имплементацији споразума помогне да читаво косовско друштво то прихвати на један позитиван начин.

Јевтић је додао да није пријатно чути оно што ових дана говоре припадници опозиционог Самоопредељења и да је забрињавајуће када било ко позива на рат, сукобљавање и мржњу.

Оно што је одговор нас, представника Срба са Косова, је позив на мир и помирење јер сматрамо да је било доста рата на овим просторима, закључио је Јевтић.

Шеф ОЕБС-а на Косову: Чврсто подржавамо идеју о ЗСО

Шеф ОЕБС-а на Косову амбасадор Ззан Клод Шлумберже изјавио је данас у Приштини да та међународна организација подржава идеју о Заједници српских општина (СЗО) оценивши да она представља начин да се успостави поверење међу заједницама.

Шлумберже је за Танјуг рекао да су изјаве представника опозиционог Самоопредељења које су уперене против ЗСО нажалост несрећне и да уопште не помажу, а да је питање ЗСО главно питање Бриселског споразума из 2013 године и да је веома важно.

Он је казао да Заједница представља важан начин да се допринесе поверењу међу свим заједница на Косову и да се дозволи добар заједнички живот између различитих заједница и да је мишљења да нису продуктивне негативне речи против ЗСО.

"ОЕБС чврсто подржава идеју о Заједници српских општина", нагласио је Шлумберже који је учествовао на састанку Техничке радне групе о трајним решењима за расељена лица Косова у Приштини а коју је организовао ОЕБС.

Закон о Специјалном суду ступа на снагу 15. септембра

Одредбе Устава, које предвиђају оснивање Специјалног суда за ратне злочине које је починила ОВК, ступиће на снагу за две седмице, пише прштинска Коха диторе.

Правници, међутим, сматрају да су те одредбе противуставне.

У понедељак је, наиме, у Службеном листу објављен Закон о Специјалном суду и Канцеларији Специјалног тужиоца, те да у складу са законом, те одлуке ступају на снагу 15 дана од дана објављивања.

Уставна основа овог закона је управо амандман 24 који је опозиција упутила Уставном суду, али се он још о њему није изјаснио.

Председница Косова Атифете Јахјага, међутим, није стопирала објављивање закона који проистиче из оспореног амандмана већ је пре десет дана потписала указ о његовом ступању на снагу, након чега је и објављен у Службеном листу.

Истовремено са објављивањем закона објављен је и други закон који проистиче из тог амандмана - Закон о правној заштити и финансијској помоћи потенцијалних оптужених у судским процесима пред овим судом.

Тај закон ће ступити на снагу нешто касније, јер је самим актом предвиђено да он ступи на снагу шест месеци после објављивања у Службеном листу.

(Танјуг)

 

Пише:
Пошаљите коментар