Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Јоксимовић: Референдум за снажније правосуђе на корист сваком грађанину

14.01.2022. 11:49 11:51
Пише:
Фото: Tanjug/Kabinet za EU integracije

БЕОГРАД: Министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић изјавила је данас да ће грађани гласањем "за" на предстојећем референдум о изменама Устава, омогућити да правосуђе буде додатно оснажено вишим степеном независности и раздвојдности од законодавне и извршне власти, чиме ће се смањити простор за непримерени уплив и утицај политичког деловања.

“Предложене промене Устава које су дефинисане кроз јавну, инклузивну и широку дебату, најпре струке, али и свих заинтересованих јавности, донеће структурну промену у правцу унапређења демократских институција, пре свега јачања независне судске власти и самосталности тужилаштва”, навела је Јоксимовић у писаној изјави достављеној Танјугу.



Она је подсетила да су измене додатно ојачане и позитивним мишљењем Венецијанске комисије, као референтног тела Савета Европе, чија мишљења о уставним питањима уважавају све државе Европе, али и шире.



“Гласањем „за“, грађани ће омогућити да правосуђе буде додатно оснажено вишим степеном независности и раздвојдности од законодавне и извршне власти, односно да ће се смањити простор за непримерени уплив и утицај политичког деловања. На овај начин Србија и њени грађани шаљу јасну поруку да смо и као друштво и држава решени и спремни да поштујемо и ширимо основна права и слободе свих, као најбољи пут ка враћању поверења грађана у инститиције и посебно судску грану власти”, навела је Јоксимовић.



Министар је поручила да је циљ да се реформама обезбеде услови и оквир за личну сигурност, једнак третман и правичну и ефикасну заштиту пред правосуђем, што је основа за просперитет сваког појединца и друштва.



Осим тога, истиче и да је независно правосуђе гарант заштите људских права, смањења неправде и корупције, неједнаког поступања, као и економског развоја, али и безбедности уопште, јер се унапређењем владавине права омогућава већи степен правне извесности.



Због тога је, каже, влада процес и покренула, како би се остварило оно што грађани желе и очекују од нас деценијама уназад, а то је независније правосуђе, бољи приступ правди и правичности и ефикасну борбу против корупције.



Јоксимовић је додала да грађани, годинама, на питање шта очекују од процеса европских интеграција, у свим истраживањима јавног мњења наглашавају да одмах иза вишег животног стандарда, желе независно и ефикасно правосуђе, борбу против корупције и бољи приступ правичности и правди.



“Овим актом коначно ћемо исправити и тешке и скупе последице prеthodnе, крајње опструктивне неуспеле реформе правосуђа из 2009. године, када су они који сада позивају на неприхватање измена, установили један, у доброј мери, политизовани систем, у коме је превише места било дато упливу политике у избор највиших носилаца правосудних функција.



Тиме је била битно структурно ослабљена и отупљена оштрица за борбу против корупције, организованог криминала и једнаког поступања правосудних органа у односу према грађанима Србије”, навела је Јоксимовић.



Министар је навела и да је овај реформски процес и један од најважнијих корака у приступања Србије ЕУ, у оквиру кластера 1 - Основе и акционог плана за Поглавље 23 - Правосуђе и основна права, јер је то једна од кључних активности у погледу испуњавања прелазних мерила у контексту нове методологије, која појачано тражи напредак кандидата у области владавине права, да би се динамика преговора по осталим тематским кластерима одржала или још боље - убрзала.



“Чак и ако се узме у обзир чињеница да нису сви грађани опредељени за чланство Србије у ЕУ, ове измене су важне пре свега, за наше друштво, државу и грађане, јер ћемо сопственим чином гласања ''за'' дати лични допринос томе да се Србија сврста у ред земља са најдемократичнијим оквиром за несметани рад независне судске гране власти и самосталности тужилаштва. Верујем да смо сви као друштво и грађани, као и носиоци правосудни функција у нашој земљи, зрели и дорасли за овако важну системску промену, а на корист сваком грађанину Србије”, закључила је Јоксимовић.

Пише:
Пошаљите коментар