Jеремић: Стратегија "правимо се луди"
БЕОГРАД: Председник Народне странке Вук Јеремић оценио је да ће данашња седница Скупштине Србије о Косову и Метохији бити "трагични водвиљ" у којем ће се смењивати салве лажи, оптужби и увреда и баналне пропагандне поруке и поручио како Народна странка "нема намеру да тој примитивној фарси даје легитимитет".
Јеремић је у интервјуу за лист "Данас" рекао да је за решење проблема Косова неопходна озбиљна платформа и "преговарачки тим који неће чинити пајаци", оценивши да "у документу који је власт доставила Скупштини од предлога платформе нема ни трага".
"Претпостављам да је то саставни део стратегије да се, како Вучић каже, ’правимо луди’. Народна странка нема намеру да тој примитивној фарси даје легитимитет", рекао је Јеремић.
Председник Народне странке указао је да је власт, после пуних шест година преговора са Албанцима и међународном заједницом, парламенту доставила "документ већински сачињен од фотографија и табела, док се ни једном речју се не помиње фамозни 'план' за кога је Вучић рекао да није успео да добије домаћу и светску подршку".
Јеремић је наво да у извештају "нема ни слова о 'разграничењу', за које се залажу највиши државни функционери".
"Упоредите тај купус препун правописних грешака са извештајима који су Народној скупштини подношени пре 2012. године и уочићете драстичну разлику по свим критеријумима – од суштинских до стилских. Овај ’извештај’ одскаче по шарлатанству", рекао је Јеремић.
Он је оценио да ће тај документ бити међу крунским доказима "када се, једног дана, буде судило владајућој клики".
Народна странка, истакао је Јеремић, сматра да је бескомпромисно залагање у спречавању Вучића да реши косовски проблем прецртавањем државне границе Србије и чланством Приштине у УН не само морални, већ и практички политички императив.
"Ако му се то дозволи, онда би то зацементирало његову међународну подршку и он би моментално прешао на нове ’мировне пројекте’ од којих би први био развргавање аутономије Републике Српске", навео је Јеремић.
Он сматра да је "за разрешење косовског чвора" неопходно сачинити озбиљну платформу за наставак дијалога, у којој би требало нагласити питања имовине, слободне трговине, безбедности и права српског становништва, као и на статусне гаранције за светиње Српске православне цркве.
„Неопходно је направити заиста стручан преговарачки тим, за кога комплексни међународни преговори не би били шпанска села. Не можете на преговоре у Брисел слати пајаце и очекивати било шта осим потпуног фијаска", оценио је председник Народне странке.
Он је сугерисао да се о међународно-правном статусу територије Косова, по постизању споразума по свим осталим питањима, може одлучивати искључиво у Савету безбедности УН, као што је наведено у Саветодавном мишљењу Међународног суда правде из 2010. године.