Измене Закона о БИА у скупштинској процедури
БЕОГРАД: У скупстинску процедуру ушле су измене и допуне Закона о БИА, а једна од новина је да ће убудуће акт о систематизацији радних места у Агенцији доносити директор уз prеthodnu сагласност Владе Србије.
У предлогу измена тог закона, који је објављен на сајту Скупштине Србије, наводи се да за попуњавање радних места у Агенцији није обавезан конкурс, а да о заснивању радног односа решењем одлучује директор.
Иначе, на услове за заснивање радног односа по новом предлогу примењују се прописи којима се уређују услови за заснивање радног односа у министарству надлежном за унутрашње послове.
У образложењу закона стоји да се измене и допуне Закона о БИА доносе у циљу очувања постојећег радно-правног статуса припадника Агенције и због усклађивања са усвојеним Законом о полицији који је ступио на снагу 5. фебруара 2016. године, као и са Законом о систему плата у јавном сектору.
Изменама закона предвиђена је обавезна стручна обука припадника БИА, њихово стручно усавршавање и посебан стручни испит.
Предлаже се да се измене и допуне Закона о БИА донесу по хитном поступку, с обзиром да би, како се истиче, у противном била доведена у питање могућност БИА да делотворно заштити уставно уређење и безбедност Србије, што би, додаје се, могло да има штетне последице по грађане.
У тексту измена Закона наглашава се и да су подаци о организационим јединицама, нацину руковођења, овлашћењима и одговорностима руководилаца, унутрашња контрола, интерна ревизија, подела, врста и укупан број радних места тајни, у складу са законом којим се уређује тајност података.
Такође, наводи се да припадници БИА не могу бити чланови политичких странака, као и да немају право на синдикално организовање, нити право на штрајк.
Поред тога наводи се да су припадници БИА дужни да чувају податке који представљају државну, војну, службену или пословну тајну, методе, мере и радње које представљају или садрже неку од тих тајни, а од обавеза чувања тајне припадника Агенције може да ослободи директор БИА.
У предлогу стоји да не постоје релевантни прописи Европске уније са којима је потребно ускладити одредбе Предлога закона о изменама и допунама Закона о БИА.