Хрватски музеј историје промовише усташтво
09.12.2020.
12:34
12:40
Коментари (0)
ЗАГРЕБ: Док интелектуалци траже реакцију на поступање Хрватског историјског музеја, који је Дан особа с инвалидитетом обележио усташком фотографијом, министарка културе Нина Обуљан Коржинек сматра да је довољно што је она уклоњена са друштвене мреже Фејсбук, пише загребачки недељник Новости.
Због архивских фотографија ратних војних инвалида НДХ на којој се види како израђују дечје играчке, којима је Хрватски историјски музеј 3. децембра на својој фејсбук страници обележио Међународни дан инвалида, у понедељак је упућен допис Заштитници грађана Лори Видовић, правобранитељки за особе са инвалидитетом Анки Слошњак и министарки културе Нини Обуљен Коржинек.
У допису који су послали теоретичар Томислав Медак и историчар уметности Сања Хорватинчић, упозорава се да је Хрватски историјски музеј објавио кратки видео састављен од низа фотографија које приказују особе с телесним оштећењем у усташким униформама, како у процесу рехабилитације израђују играчке за децу.
"Из попратног коментара Музеја очевидно је да је реч о пропагандним материјалима ''Министарства оружаних снага НДХ-а'' - који сугеришу хуманост режима НДХ, како према особама с инвалидитетом, тако и према деци. Сутрадан, 4. просинца, након llavinе негативних коментара, Музеј је објаву уклонио", стоји у допису.
Навели су и да такво повезивање Дана особа с инвалидитетом с пропагандним материјалом усташког режима представља "инструментализацију инвалидитета у циљу приказивања усташког режима у хуманом светлу", као и да такав чланак садржи елементе кривичног дела "одобравања, порицања или знатног умањивања злочина према човечности и ратног злочина".
У допису се подсећа да Музеј притом није појаснио садржај и контекст настанка тих фотографија, што је у супротности са Статутом Хрватског историјског музеја који своју делатност дефинише, између осталог, као "излагање и комуницирање у сврху проучавања, едукације и уживања цивилизацијских, културних материјалних и нематеријалних добара".
Изостављање контекста фотографија и њихово везивање уз дан обележавања права особа са инвалидитетом, наводи се, супротно је и Етичком кодексу ИЦОМ-а.
Дописом се захтева да тужиоци и Министарство културе у оквирима својих надлежности покрену поступке према Хрватском историјском музеју и особи одговорној за рад Музеја, како би се приступ у документовању друштвене историје променио, а кривично дело санкционисало.
С друге стране из Министарства културе је загребачком Јутарњем листу на питање да ли је затражено објашњење од директорке Музеја, саопштено да су упознати о случају са фотографијом на Фејсбуку и констатовали да је она повучена са те друштвене мреже.