Харадинај: Споразум и признање, пре суспензије такси
ПРИШТИНА: Премијер привремених приштинских институција, Рамуш Харадинај, саопштио је вечерас да је америчкој делегацији пренео став да је Приштина спремна за правно обавезујући споразум који би подразумевао међусобном признавање без промене граница.
"На састанку са високим представницима Савета за националну безбедност САД Џоном Ератом и Бредом Берклијем, заједно са председником наше земље, нагласио сам да се Република Косово неповратно ангажује на јачању демократије и њених институција.
Косово је спремно за правно обавезујући споразум који резултира узајамним признавањем на постојећим границама од 17. фебруара 2008. године", написао је Харадинај на фејсбуку након састанка са америчком делегацијом.
Он је навео и да је Косово спремно да преузме "права и обавезе" чланства у НАТО-у, Уједињеним нацијама, ЕУ и другим међународним организацијама.
Написао је и да је Косово посвећено слободној трговини у региону западног Балкана, а да ће "свеобухватни законски обавезујући споразум укључивати и регулацију поглавља о слободној трговини између Косова и Србије".
То практицно знаци да Харадинај није променио став о наметнутим таксама на српску робу док Београд не призна једностарано прогласену независаност Косова.
Харадинај додаје и да остају верни сталном пријатељству и усклађивању политике са Сједињеним Америчким Државама.
Иначе, сат и по од почетка састанка са делегацијом америчког Националног савета за безбедност, Харадинај, је изашао из кабинета косовског председника Хашима Тачија, а да притом није желео да коментарише о чему се разговарало са представницима Трампове администрације.
До састанка са делегацијом америчког Националног савета за безбедност, коју предводи шеф за европска питања, Џим Ерат, дошло је након низа притисака САД на Приштину да укине сто одсто увећане таксе на робу из Србије и БиХ.
Тачи и Харадинај о том питању имају различите ставове. Док Тачи сматра да ту меру треба суспендовати, јер то од Приштине траже САД да би се отворила могућност за наставак дијалога Београда и Приштине, Харадинај је става да тако увећане таксе треба да остану на снази све док Београд не призна једнострано проглашену косовску независност.
Иначе, делегација САД је у Приштину допутовала из Београда након дводневне посете током које су се састали са првим потпредседником владе и министром спољних послова Ивицом Дачићем.
Они су у Београду потврдили да се САД инсистирају на наставку дијалога, постизању споразума и подршку суспензији наметнутих такси.
Председник привремених приштинских институција Хашим Тачи саопштио је вечерас да је високим америчким званичцницима пружио уверавања да Косово ни под којим условима неће ризиковати односе и пријатељство са САД.
"Државне институције морају брзо предузети конкретне мере у складу с пријатељским саветима САД-а. Те одлуке требало би да буду у функцији одржавања и јачања стратешке сарадње са САД и наше државне обавезе за дијалог и мировни споразум", рекао је Тачи после састанак са високим представницима Савета за националну безбедност САД Џоном Ератом и Бредом Берклијем, саопштено је из косовског председништва, а пресноси Газета експрес.
Како се наводи у саопштењу, Ерат и Беркли "поновили су јасан став америчке администрације да би порез требало да буде суспендован како би се наставио дијалог и настојања за постизање свеобухватног споразума између Косова и Србије".
На састанку са америчком делегацијом био је и премијер привремених институција Рамуш Харадинај.
Како је саопштено, Тачи и Харадинај су са високим америчким званичницима разговарали о односима између Косова и САД, политичкој ситуацији на Косову и у региону, као и о дијалогу између Београда и Приштине.
Потпредседник приштинске владе и копредседавајући тима у дијалогу са Београдом Фатмир Љимај изразио је наду да се за питање такси може наћи решење које је у складу са захтевима САД, али сматра и да таксе не би требало да буду препрека за наставак дијалога.
"Решење је дијалога, преговарање о порезима и кретање напред", рекао је Љимај за Радио слободна Европа и додао да би такса од 100 одсто на робу из Србије и Босне и Херцеговине требало да буде део преговора у Бриселу.
"Савети и предлози који су нам дошли из Вашингтона били су на добробит нашег народа и, у овом случају, политичари Косова су тога свесни, политичари то знају. Стога, они такође врло озбиљно узимају савете и сугестије наших пријатеља у овом случају Сједињених Америчких Држава и надам се да ћемо имати решење које је у складу са саветом који су нам дали Сједињене Државе, рекао је Љимај, преноси РТК.
Он је такође рекао и да увођење такси не би требало схватити као непоштовање Америке.
Према његовим речима, Косово жели да покаже да је држава и жели да је тако други и третирају.
"Косовска порука, како регији тако и изван ње је да ми не тражимо ништа више, него да нас третирају како ми третирамо њих, с поштовањем. Овај корак Косова онда ... Разумем да постоје разне дилеме и забринутости, али ни у ком случају не би требало да се сматра непоштовањем САД", казао је Љимај.