Хан: Дијалог о Косову важан за европску будућност Србије
БЕОГРАД: Европски комесар за суседску политику и преговоре о проширењу Јоханес Хан оценио је вечерас да је председник Србије Александар Вучић повукао храбар потез и у право време када је позвао на унутрашњи дијалог о Косову, и поручио да је покретање унутрашње дебате важно за европску будућност Србије.
"Изабрао је државништво и лидерство. Мислим да је то неопходан потез. Подржавам иницијативу, али је до грађана да одлучују о томе, да дискутују и на крају нађу решење. Ми као Европљани никад не саветујемо шта би требало да буде резултат, како би требало да изгледа. За нас је важно да је овај процес почео. Још једном, мислим да је ово веома важно и да ће велики број људи у Србији учествовати", рекао је Хан који је данас боравио у посети Београду.
Истовремено је, у интервјуу за Пинк, похвалио достигнућа Владе Србије када је реч о економском расту, реформама и другим пољама на путу ка ЕУ.
"Ако погледате економске показатеље, земља очекује раст, незапосленост се смањује, број страних инвеститора се даље повећао. И за ово могу да кажем да је позитивна последица преговора између Србије и ЕУ, али и последица снажне посвећености владе неопходним економским реформама и стимулисању посебно приватног сектора", сматра Хан.
Поводом критика појединих опозиционих партија на његов рачун јер хвали Владу Србије, Хан је оценио да је то "специфичан феномен овог региона, црно-бело размишљање".
"Или си за нешто или против нечега. Не видиш и не чујеш нијансе и различитости. Ја се обично бавим стварима које су забрињавајуће. Неки само чују забринутост, а други само позитивне ствари. Тако да је слика увек помешана, али немам проблем да препознам напредак ако га има, зато што је то нешто што треба да се каже људима", рекао је Хан.
На питање да ли очекује од косовског премиејра Рамуша Харадинаја и његове владе да ће се наставити дијалог између Београда и Приштине у Бриселу, Хан је рекао да је "обавеза институција и надлежних органа две државе да имају дијалог, без обзира на то које су владе".
"Ако је у питању европска перспектива, сви морају допринети овом дијалогу. Не само дијалогу, већ да се држе споразума, да га имплементирају, јер се то рачуна. У том погледу, ја рачунам да ће нова влада наставити овај процес, зато што је у интересу грађана Косова да имају успешан дијалог", поручио је Хан.
Поново је изразио уверење да ће Србија отворити два до три поглавља ове године, али је нагласио да је отварање поглавља једна ствар, а да је преговарање и покретање процеса у вези са неким поглављем нешто друго.
"За то требамо компетентне и искусне људе у самој земљи. И наравно, политичку вољу да спроведемо неопходне законске промене и неопходне реформе", рекао је Хан.
На питање ста треба урадити да би се убрзао процес интеграције Србије у ЕУ, он је рекао да је потребна јака посвећеност, не само лидера у влади него и у парламенту, цивилном друштву и у медијима.
"Важно је рећи људима који су бенефити чланства у ЕУ. Грађани Унију схватају као некакав блок који стално нешто захтева - реформе, реформе, док други ништа не траже, говоре то је добро, разумемо вашу позицију али важно је да се разуме да то што ми инстистирамо на реформама јесте у интересу грађана Србије", подвукао је Хан.
Указао је да је почетак преговора о прикључењу Србије "одмах утицао на повећање инвестиција" и нагласио да треба људима говорити шта су користи и да је важно имати обучене и оспособљене људе у различитим министарствима да преговарају са ЕУ.