Фаворити још у шеширу, Вучић чува све три опције
Србија је данас закорачила у седмицу у којој би требало да буде обнародовано име новог премијера. Иако је посета Казахтану требало да траје од 8. до 10. јуна, председник Србије Александар Вучић дан раније, у суботу, се вратио из Астане због рођења сина, те је викенд је провео у кругу породице, без било каквих државних и политичких активности.
Самим тим, ранији повратак није убрзао расплет око формирања Владе, па је преостало да се види да ли ће се име премијера знати, како је председник Србије, раније најавио - 11, 12. или 13. јуна.
Без обзира на спекулације и лицитирање са датумима, једно је сигурно, нова влада мора положити заклетву до 30. јуна, пошто би у супротном морали бити расписани ванредни парламентарни избори. Јер прописи су јасни, након одласка старог премијера, пред шефом државе је рок од 30 дана да предложи новог мандатара. Вучићева оставка у парламенту констатована је 31. маја, сат пре него што ће положити заклетву као шеф државе, и од тог чина почињу да теку законски рокови за избор нове владе. Наиме, после одласка премијера, не бира се само нови челник Немањине, већ упоредо са њим престао је мандат целој Влади, па ће посланици овог месеца изгласати са председником Ваде и цео министарски тим.
По ранијим изјавама Вучића, чија уставна надлежност је предлагање мандатара, нова влада могла би бити изабрана до 18. јуна, како би пет дана касније цео тим из Немањине могао да присуствује свечаности поводом његове инаугурације. Очекује се долазак значајних званица, а Вучић је рекао да тим догађајем треба да “ означимо нову политичку еру ”, те се самим тим и очекује да би Србија у овом случају требало да наступи у пуном државном саставу, са Владом са пуним капацитетом, пошто је тренутно по слову закона,она у техничком мандату.
До сада Вучић није демантовао ранију констатацију, нити сузио круг, да су у игри за председника три опције – неко од функционера СНС –а, нестраначка личност, или вршилац дужности премијера Ивица Дачић. Мада је напре рекао да се списак свео на два – три имена, касније је ипак додао да је листа нешто шира, те да има више кандидата. Самим тим од првобитна три – Дачић, Ана Брнабић, Душан Вујовић, у жижу јавности доспео је и градоначелник Новог Сада Милош Вучевић, али и министар полиције Небојша Стефановић, и поред тога што је у више наврата изјавио да он није кандидат.
Прошлу седмицу обележиле су консултације о новом мандатару на Андрићевом венцу, а епилог тродневног већања са парламентарним странкама, је порука да СНС и СПС дају одрешене руке Вучићу да предложи име по својој процени. И једни и други су нагласили да не сумњају да Вучић најбоље зна који избор ће бити најбољи за Србију.
На консултације су осим представника владајуће коалиције, од опозиционих странака дошли радикали, ЛДП, ЛДВ и ДШ, као и представници мањинских странака. Остали – ДС, СДС, ЂБ, НС и још неке мање странке из тог корупса, као и СДА Санџака… мимоишли су овога пута Андрићев венац. Но, иако тај део опозиције истиче значај свог неодазивања позиву, не треба изгубити из вида да изборне листе које су дошле да од Вучића чују његов став, или му изнесу и свој, имају у парламенту 196, од укупно 250 мандата. Самим тим, то је и број оних на које Вучић може да рачуна да ће прихватити дијалог у даљим консултацијама које следе и које су најављене о низу значајних политичких питања.
Иако је Вучић позвао у свој кабинет представнике изборних листа, како су тврдили након разговора, никоме није открио ко је његов фаворит за премијерску функцију. Сви одреда су рекли да се разговарало о циљевима и задацима Владе, али се имена нису спомињала. Чак су сви тврдили да Вучића за то нису ни питали, уважавајући чињеницу да је одлука ипак у његовми рукама. “ Један тежак дан је био иза нас, али моје је било да чујем, саслушам све. Имао сам свој став и пре тога. Размишљаћу о свему што сам чуо. Оставићу неколико дана пре него што донесем коначну одлуку “, навео је тада Вучић. Додао је: “Људи су изражавали различите ставове и захвалан сам онима који су дошли што су изнели политичке идеје и ставове, без обзира на то да ли се ја са њима саглашавам или не. То је део демократске, уставне процедуре. Ово нисам сам измислио, ово није мој хир. Испунио сам своју уставну обавезу. За мене је важно да смо остварили дијалог, да поштујемо сва демократска правила и процедуре, али сам и много тога чуо“. Навео је и да је тог дана “ учио од људи из ДШ - а, од Чанка и Јовановића, као и од Ивице Дачића и Драгана Марковића “.
Још увек актуелну владу, Скупштина Србије изгласала је са 163 гласа посланика, против су била 62, а уздржаних није било. Прву седницу Владе Вучић је одржао већ сутрадан, заказавши је са “првим петловима“, у 6.30 ујутро. У тој влади је било 19 министара, а у односу на prеthodni састав, место су заузели тада нови људи Горан Кнежевић, добивши ресор привреде, Бранислав Недимовић пољопривреду, Нела Кубуровић правду, Ана Брнабић државну управу, Младен Шарчевић просвету и Владан Вукосављевић културу и информисање.
Како сада ствари стоје, могуће су неке мање измене у саставу владе. Претпоставља се да ће број министара из редова СПС-а зависити од тога да ли ће Дачић бити премијер. Уколико лидер социјалиста ипак не би дошао на чело Немањине, већ остао заменик премијера, спекулише се да би СПС, поред три постојећа министарства, добио још најмање два ресора.
Иако се током састављања ранијих влада нагађало да ли ће се тиму напредњака придружити и нека опозициона партија, овога пута те дилеме нема. Мада су показали да желе да разговарају о политичким и економским темама, из СРС, ЛДП, ЛСВ и ДШ поручују да не могу бити део власти, јер их од садашње владајуће гарнитуре деле другачији ставови о горућим темама, било да је реч о Косову, односу према Русији, НАТО – у или Европској унији.
С. Станковић
Бицикл, књига, застава…
На консултацијама везаним за избор нове владе, представници странака на различите, оригиналне начине покушали су да пренесу своје ставове. Тако су се на Андрићев венац на бициклима довезли представници Зелене странке, који су затражили формирање засебног министарства заштите животне средине.
Лидер Бошњачке демократске заједнице Муамер Зукорлић поклонио је председнику Србије пред почетак консултација, књигу “ Древна Босна “. Поручио је да је “на располагању у циљу унапређења односа Србије и Босне, јер гаји позитивне емиције и према Србији и према Босни”.
Председседник СРС Војислав Шешељ тврди да није био у страначкој делегацији између осталог због тога што је у здање на Андрићевом венцу, у коме су се консултације одвијале, Вучић вратио заставу ЕУ. Са друге стране, лидер ЛСВ Ненад Чанак је рекао да га охрабрује да у Председништву, после манадата Томислава Николића, поред заставе Србије стоји и застава ЕУ.