light snow
1°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ЕП ТРАЖИ ДА СЕ СРБИЈА УСАГЛАСИ СА ЕУ и уведе санкције Русији, резолуција није правно обавезујућа

28.02.2024. 19:17 19:20
Пише:
Фото: Youtube Printscreen

СТРАЗБУР: Европски посланици усвојили су данас у Стразбуру резолуцију о спровођењу заједничке спољне и безбедносне политике ЕУ (ЗСБП), у којој се Србија позива да се хитно усклади са том политиком ЕУ.

У делу који се тиче Србије у резолуцији, која није правно обавезујућа и која треба да послужи као смерница европским институцијама, а сачињена је на основу годишњег извештаја за 2023. о спровођењу ЗСБП председника Одбора за спољне послове Дејвида Мекалистера, изражава се подршка нормализацији односа Београда и Приштине и позивају обе стране да се ангажују у дијалогу како би се постигао "свеобухватан, правно обавезујући споразум".

Уз поздрављање пакета проширења ЕУ за 2023. и Плана раста за Западни Балкан које је представила Европска Комисија, позива се Савет ЕУ да покаже "истинску политичку посвећеност перспективи чланства земаља Западног Балкана".

Истовремено се наводи да би земље кандидате за чланство требало процењивати на основу њихових заслуга "у испуњавању објективних критеријума за приступање", што, напомиње се, укључује примену реформи у вези са ЕУ и усклађивање политике са ЗСБП, као што су ставови и рестриктивне мере усвојени као одговор на рат Русије у Украјини.

Док се поздравља то што је већина земаља Западног Балкана усклађена са заједничком спољном и безбедносном политиком ЕУ, Београд се позива да хитно учини исто, посебно, како се наводи, "имајући у виду да је Србија једна од ретких европских земаља која се још није ускладила са санкцијама усвојеним као одговор на руски агресорски рат против Украјине".

Наставак процеса приступања Србије ЕУ условљава се усклађивањем са санкцијама ЕУ против Русије и остваривањем, како се наводи, "значајног напретка у реформама везаним за ЕУ".

Изражава се и подршка нормализацији односа Београда и Приштине и развоју дијалога који се води уз посредовање ЕУ.

Београд и Приштина се позивају да се "ангажују у дијалогу у доброј вери и у духу компромиса како би постигли свеобухватан, правно обавезујући споразум о нормализацији њихових односа", за који се тврди да треба да буде "заснован на међусобном признавању, у складу са међународним правом и без даљег одлагања".

Упозорава се да би неуспех у побољшању нормализације односа негативно утицао на  интеграцију обе стране у ЕУ.

Истовремено се позива ЕУ да усвоји уравнотежен приступ у посредовању између страна како би се превазишао тренутни застој у дијалогу и упозорава да би неуспех дијалога имао последице на улогу ЕУ као кредибилног спољнополитичког играча.

Изражава се и жаљење због рестриктивних мера које је Савет ЕУ увео Приштини и позива на њихово хитно укидање.

У резолуцији се осуђују напади у Бањској у септембру 2023. године и "друге провокације" и позивају се све стране да раде на деескалацији ситуације и избегавају било какву реторику или акције "које би могле да доведу до даљих тензија".

Наводи се да се пажљиво прате истраге које су у току и понавља да починиоци морају да буду позвани на одговорност и суоче се са правдом.

Позивају се Европска комисија и Савет ЕУ да предузму мере против српске владе уколико истраге открију да је, како се наводи, "држава Србије била директно умешана" у напад у Бањској или насилне нападе који су се догодили на северу КиМ у мају 2023. године, или, како се наводи, "ако су српске власти неспремне да у потпуности сарађују".

Током седнице усвојено је неколико амандмана о ЗСБП ЕУ, а када је у питању Србија, реч је о два амандмана које је поднео  немачки посланик Рајнхард Бутикофер из групације Зелени-Европски слободарски савез.

У једном од њих, који се бави изборима у Србији, Бутикофер је изнео тврдњу о "бројним неправилностима које су пријавили посматрачи", и позвао на брзу независну истрагу о наводним нерегуларностима, а затражио је од српских власти да поступе по препорукама међународне мисије за посматрање избора.

Бутикофер је поднео и усмени амандман о увођењу новог параграфа у резолуцију, у којем се изражава забринутост због изјаве председника Србије Александра Вучића у вези са Кином и Тајваном, и тврди да је она у супротности са политиком ЕУ.

У резолуцији се тврди и да рат Русије у УКрајини "дестабилизује и угрожава безбедност и стабилност источног суседства и западног Балкана", а тиме и саме ЕУ, и наводи да би ЕУ требало да да приоритет реформи своје суседске политике и убрза процес проширења, паралелно са институционалним реформама и реформама у вези са доношењем одлука.

Указује се и на стратешки значај Западног Балкана у данашњем геополитичком контексту, као и за безбедност и стабилност ЕУ у целини и поново истиче потреба за већим европским присуством и видљивошћу у региону.

Истовремено се позива на активнију комуникацијску стратегију како би се промовисала улога и предности проширења на Западни Балкан и земље Источног партнерства, као и на  промовисање финансијске и техничке помоћи ЕУ.

Поново се потврђује да темпо процеса проширења зависи од капацитета земаља да испуне критеријуме, као и од посвећености политичких лидера на Западном Балкану и државама чланицама ЕУ, али се изражава и забринутост због, како се тврди, пораста ентнонационализма и позива Европска служба за спољне послове да прати ситуацију како би се спречиле тензије.

Европски посланици су раније данас у Стразбуру расправљали о извештају Мекалистера и о извештају о јачању европске одбране у нестабилном геополитичком пејзажу, а Мекалистер је том приликом рекао да жели да његов извештај о ЗСБП послужи као смерница за нови састав Европске комисије, председника Европске комисије и новог високог представника ЕУ.

Пише:
Пошаљите коментар