ЂУРЂЕВ ПРЕДЛАЖЕ: Уместо Војска Србије – Српска војска и шајкача као део формалне униформе и само јако српско село гарантује јаку српску војску
„У складу са српском традицијом и богатом војничком историјом српског народа и државе Србије, Српска лига (СЛ) предлаже да се назив Војске Србије преименује у Српску војску, и да се поново у формалну употребу врате стара обележја која су била карактеристична за српског војника, као што су официрске и војничке шајкаче које би чиниле део формалне униформе припадника Српске војске”, изјавио је Александар Ђурђев, председник Српске лиге.
Он је додао да је ова иницијатива део раније кампање Српске лиге, у којој је као темељ обнове српске државности, представља промену назива државних институција који у себи имају појмове „Србије” или „републички/а”, у „српски/а”.
„Познато је да најславнији период српске војске управо красила униформа, у чијем саставу је била капа шајкача, зато смо дужни да поштујемо своје славне претке и да никад не заборавимо своју историју, а један од начина за то је враћање старих српских војничких симбола у поновну употребу и измена имена Војске Србије у Српска војска”, истиче Ђурђев.
„Сведоци смо да је данас у Србији, а посебно у земљама у окружењу, на удару све што има придев ‘српски’ испред себе, о чему сведочи и пракса да се у називима званичних институција наше државе не употребљава овај придев, зато се залажемо за промену постојећих и примену нових имена државних институција, јавних установа, предузећа, спортских савеза, па тако, на пример, уместо Влада Републике Србије нови назив би гласио Српска влада, Војска Србије – Српска војска, Народна скупштина Републике Србије – Српска народна скупштина, Народна банка Србије – Српска народна банка, Пошта Србије – Српске поште, Фудбалски савез Србије – Српски фудбалски савез и слично”, напомиње Ђурђев. Председник Српске лиге посебно је истакао значај спреге између Министарства одбране, односно Војске Србије и Министарства за бригу о селу, јер су нам многа погранична брдско-планинска сеоска подручја пуста и представљају као таква безбедносни изазов.
„Министар Милан Кркобабић је, излажући свој програм за препород села Србије, истакао да брига о селу не сме бити успутна носталгија, већ императив, не само социо-економски, већ и безбедносни. Празна села, посебно погранична, су небезбедна села. Празна села значе и мањак здраве и способне омладине која би чинила војску и бранила државу ако затреба. Нема јаке српске војске без српског сељака, нема јаке државе без српског домаћина. Е таква два домаћина, Милош Вучевић који је препородио Нови Сад и Милан Кркобабић, воде ресоре одбране, односно бриге о селу и важно је да заједно и координисано раде на одбрани и спасу српског села, јер то је пут у спас целе Србије”, закључио је Ђурђев.