Ђурђев: Историјски архив Града Новог Сада трајни легат пожртвованог рада Милоша Вучевића као градоначелника
Тешко је побројати колико је објеката у области културе реновирано и новоизграђено у периоду када је дужност градоначелник Новог Сада обављао Милош Вучевић.
- Свакако вреди напоменути величанствени објекат Балетско-музичке школе, изградњу и обнову бројних објеката културе, (Музеј Новог Сада, Атеље 61, Градска библиотека), реконструкција девет објеката у Културном дистрикту, реконструкција културних станица: КС „Буковац“, КС „Руменка“, КЦ „Радничка 20“, Кулурни дистрикт, КС „Еђшег“, изградња КС „Барка“ и КС „Свилара“. Поред тога, отворене су три потпуно нове установе културе: КЦ „Руменка“, Мађарски културни центар и Дечији културни центар. Круна свих ових акција била је титула европске престонице културе коју је Нови Сад освојио више него заслужено.
Историјски архив шест деценија био смештен у војној касарни
Један од најимпресивнијих објеката на пољу заштити културе у читавој Републици Србији, свакако је здање Историјског архива Града Новог Сада. Ова установе културе је основана решењем Народног одбора града Новог Сада 21. маја 1954. године. Та 1954. година била је пресудна у културној историји и развоју Новог Сада. Осим Архива, те године рад су почели још Пољопривредни и Филозофски факултет, Музеј града Новог Сада и својеврсни отворени универзитет – Трибина младих. Од тада, Нови Сад је наставио да цвета и буја са још већим интезитетом.
Као привремено решење за радне просторије и депое, новооснованом Архиву су тада додељени објекти на Петроварадинској тврђави. У питању су били објекти који су превасходно служили као војне касарне и бивши студентски дом, што јасно наводи на закључак да нису испуњавали ни минимум услова за одговарајуће чување архивске грађе. Ово привремено решење потрајало је деценијама. Остаје велико питање, иако су градски оци добро знали за проблеме у свакодневном раду, зашто Архив није скућен раније, већ се чекало преко шездесет година. Како ово питање није решено чак и у времену после доношење погубног устава из 1974. године?
Милош Вучевић у кључним моментима давао подршку на пољу завршетка и опремања објекта
Документи који се налазе у фондовима и збиркама Историјског архива Града Новог Сада обухватају временски период од средине 18. века до данашњих дана, и представљају непроцењив извор података значајних за политичку, културну, привредну а самим тим и црквену историју Новог Сада и околних општина. Деценије чувања у неадекватним условима допринеле су значајним оштећењима грађе.
Захваљујући огромном напору Града Новог Сада, изградња новог Архива започета је у новембру 2011. године и трајала је до децембра 2014. године. Затим је уследило опремање објекта, канцеларијским и другим материјалом. Архив је добио најмодерније системе против-пожарне заштите, покретне полице и услове за рад које ретко који архив има не само у Србији већ и у ширем окружење. Свега овог не би било да није Милош Вучевић у кључним моментима давао огромну подршку на пољу завршетка и опремање објекта. Тиме је још једном показао да је политичар који је био градоначелник свих грађана Новог Сада и да је добро разумео и схватао значај заштите и очувања културне баштине Новог Сада.
Данас Историјски архив Града Новог Сада, представља својеврстан центар културе не само за градску четврт Подбару у којој се налази већ и за сам Град Нови Сад. Све ће ово остати као трајан легат пожртвованог рада и дубоког промишљања Милоша Вућевића.
Петар Ђурђев, директор Историјског архива Града Новог Сада