Ђукановић: Моја улога у стварној или измишљеној припреми атентата је глупост
ПОДГОРИЦА: Председник Црне Горе Мило Ђукановић је након објављивања информације о планираном атентату на предсједника Србије Александра Вучића, и довођења њега у везу са тим догађајем , данас данас изјавио да је реч о "најобичнијим глупостима и политикантским конструкцијама".
„Сматрам да ту тему на политицкој и медијској сцени и Србије и Црне Горе данас спинује један број људи болесног ума. Зато њихове измишљотине о мојој наводној улози у стварној или измишљеној припреми атентата на предсједника Србије одбацујем са подсмијехом и најдубљим презиром”, поруцио је Ђукановић у интервјуу агенцији МИНА.
Тврди да је очигледно да се Србија приближава изборима и да је владајућа политика, како каже, незадовољна искуством са недавно одржаног референдума.
„Сигуран сам да је процена медијско-политичких чинилица у Србији да је потребно направити нову мобилизацију око фигуре за коју они процењују да је најважнија у политичком животу Србије данас. И, наравно, ту је тема о атентату увек захвална", каже Ђукановић.
Није обавезно, каже, да се у таквим спиновима појави и председник суседне државе као "поручилац атентата", али да у овом случају то, према његовим речима, сведочи само о некој посебној фрустрацију која данас постоји на медијско-политичкој сцени Србије према Црној Гори и њеном председнику државе.
Као други могући аспект теме атентата Ђукановић види и наводну конструкцију познату у сарадњи обавештајних служби.
„Није непознато да из одређених кругова, политичких и обавештајних, који нису задовољни квалитетом, лојалности Србије и њеног председника и који стално сумњиче да би Србија у неком критичном моменту могла залутати у ЕУ, па можда чак и у НАТО, покушавају да сервирају овакве конструкције, трудећи се да га што више вежу за себе", рекао је Ђукановић.
Он каже и да је позната, иако професионално некоректна пракса, да обавештајне агенције када им је то потребно за политичку употребу, знају да од партнерске службе поруче информацију о наводној угрожености безбедносних прилика или живота маркантних личности у земљи чију безбедност штите.
"Тако и у овом случају крунски аргумент за неупућену јавност треба да буде информација са неке мистериозне партнерске адресе", каже Ђукановић.
Он тврди да се тиме жели скренути пажња председнику Србије да би и он могао бити мета обојених револуција, и да му наводна опасност прети са западне стране и од подржаваоца евроатлантске политике у региону.
Темељни уговор сам по себи говори о лошој намери
Председник Црне Горе Мило Ђукановић тврди да није упознат са нацртом Темељног уговора који треба да буде потписан са СПЦ и да до сада нико из владе није нашао позваним да о том, једном од најважнијих политичких питања црногорске данашњице, консултује било кога, почев од председника државе.
„То убедљивије од било чега говори о владином разумевању правила кохабитације власти у нашој земљи", рекао је Ђукановић у опширном интервјуу агенцији МИНА.
На питање да ли ће тражити од премијера уговор, Ђукановић је одговорио да неће јер је, како је навео, Законом о слободи вероисповести предвиђено да уговор о неким питањима од заједничког интереса са верским заједницама потписује влада.
Сматра да је премијер ово питање покушавао да реши на, како је казао, недопустиво нетранспарентан начин".
Он је рекао да се тај документ неосновано назива Темељним и да то треба бити уговор какав је потписан са Исламском и Јеврејском верском заједницом у јануару 2012. године, или какав је СПЦ потписала са Хрватском.
Како је навео, покушај да се уговор са СПЦ представи као Темељни уговор сам по себи, говори о лошој намери.
„Да се настави са идејом монопола СПЦ, не само над православним верницима у Црној Гори, него и са покушајем да се СПЦ, као верска заједница, претпостави свим другим верским заједницама, а у крајњој консеквенци да се претпостави и држави Црној Гори", оценио је Ђукановић.
Говорећи о Западном Балкану, Ђукановић каже да је безбедносна ситуација у региону погоршана и додао да он о томе говори дуже од годину дана.
Сматра да стање у региону није онакво какво је било пре пет година и да смо корак по корак са теме проширења Европе дошли до обнављања теме безбедности и стабилности Западног Балкана, што, како каже, неодољиво подсећа на ране 90. године.
Ђукановић је рекао да ће Демократска партија социјалиста подржати смену актуелне владе и формирање мањинске, уз оцену да Црна Гора, како каже, никада није прошла тежу годину и да су промотери "великосрпског национализма, удобно смештени у самом врху државне политике Србије, веровали да ће, након 30. августа 2020. године, она бити њихов лак плен".
„Као што видите није. И овај епилог није резултат тога што Србија није била агресивна. Била је агресивна, и употребила је, рекао бих, не мање тежак репертоар освајања Црне Горе од Милошевићевог репертоара. Дакле није успела, јер смо се одупрли томе", тврди Ђукановић пар дана уочи гласања о неповерењу актуелној влади Здравка Кривокапића.