ДУГОГОДИШЊЕ ТАЈНЕ ВЕЗЕ НОВЕ КОАЛИЦИЈЕ: Како је ДСС 2012. помогао Бојану Пајтићу да остане на власти још четири године
Коалиција стари – нови ДСС – Лига социјалдемократа Војводине – Демократска странка – Брајан Брковић – Динко Грухоњић најављена је још 2012. године. ДСС је те 2012. уместо да сруши покрајинску владу Бојана Пајтића и спречи даље урушавање Војводине, омогућио Пајтићев останак на власти још пуне четири године, током којих је, по мишљењу економиста настављено сиромашење Војводине и испумпавање десетина милијарди на фантомске пројекте и коруптивне послове.
Преко неуставних надлежности нестале милијарде
Симбиоза ДСС-а и ДС-а почела је у периоду кад је Пајтић заједно са Лигом покушавао да од Војводине направи државу у држави, доношењем Закона о надлежностима и Статута покрајине.
Опозиција и правни стручњаци су од Уставног суда тражиили да Пајтићев и Чанков Статут прогласи неуставним. Утврђено је да су покрајини додељене надлежности које нису предвиђене Уставом, као што су наука и технолошки развој, а управо је преко Фонда за развој нових технологија, испумпана огромна количина новца преко фантомских пројеката и фирми, које су по добијању новца отишле у стечај.
Оспорен је и читав низ других одредаба. Оформљена је радна група која је требало да неуставни статут врати у оквире правног поретка Републике Србије. И тада је дошло до коперниканског заокрета.
Прикривена подршка Пајтићевој влади
Ристивојевић постаје члан те радне групе 2012. године, као председник Покрајинског одбора ДСС-а са задатком да на седници статутарне комисије гласа против новог Статута. Идеја је била да се 2012. изазве криза Покрајинске владе и пад Пајтића и Демократске странке с власти. Међутим, Ристивојевић је уместо да гласа против, напустио одлучујућу седницу статутарне комисије. Тврдио је да није желео "да својим присуством да легитимитет лошем нацрту текста Статута". Нови Статут је релативно глатко изгласан.
Политички аналитичаи и правници тврдили су тада да је на овај начин Пајтићу омогућено да се извуче из "статутарне кризе", и продужи владавину до 2016. године. Поједини функционери из Покрајине и радници Правног факултета, где је Ристивојевић професор, тврдили су да је та наклоност плаћена уносним пројектима Правног факултета које је финансирала Пајтићева влада.
Националиста по потреби
Тако је разоткривена двострука игра новог ДСС-а. Ристивојевић је 2006. био један од најзагриженијих промотера новог Устава, који је предложио ДСС. Након доношења Устава усвојен је Закон о државној управи који прописује да "министарства прате уставност и законитост одлука које донесу аутономне покрајине у свом делокругу“, и „врше надзор над извршавањем општих аката аутономне покрајине донесеним у њеном делокругу".
Међутим, Ристивојевић се, кад му то није одговарало, одрекао политике коју је заступао на почетку своје политичке каријере.
Одбрана Чанковог и Пајтићевог наслеђа
Потврда тајне симбиозе стигла је и 2021. када се Ристивојевић умешао у избор канидата за ректора Новосадског универзитета. Он је оспорио право републичке Владе да спроведе инспекцијски надзор над олуком покрајинске админстрације, због смене члана Савета Универзитета. Ритовојевић је 2021. тврдио је исто што су 30 година тврдили Ненад Чанак и Бојан Пајтић – да република нема права да се меша у одлуке покрајинске власти, иако као правник добро зна да високо образовање није изворна, већ поверена надлежност покрајине.
Интересантно је да се Ристивојевић због истоветне ствари није бунио 2015. године, иако је тада био покрајински посланик. Неколико дана пре тадашњих избора за ректора на којима је кандидат био Душан Николић с Правног факулутета, такође је смењен један члан Савета Универзитета. Да би се осигурао избор новог ректора, Марка Ерака је сменила Скупштина Војводине на предлог Покрајинске владе, чији је председник био професор Правног факултета Бојан Пајтић. Уместо Ерака у Савет је изабран професор Правног факултета Светозар Чиплић. Ни Правном факултету, а ни професору Ристивојевићу, који је и тада био покрајински посланик, то није сметало!
Ивана Марић