Дубравка Филиповски: Премијер и Илић одлично функционишу
– После подношења извештаја сваког министарства премијеру Александру Вучићу, уследиће анализа рада ресора и министра, након чега следи реконструкција Владе.
Та реконструкција не подразмева само промене у министарствима већ иде по дубини. За мене је најважније што то постаје нормална ствар у Србији, и то је доказ да у парламентаризму и демократији као држава напредујемо – оцењује у разговору за „Дневник“ потпредседница Нове Србије и народна посланица Дубравка Филиповски, на молбу да каже шта та странка очекује од анализе коју је најавио председник Владе и да ли су спокојни да ће министар и лидер НС-а Велимир Илић добити прелазну оцену.
По њеном мишљењу, „о тој реконострукцији и анализи се много говори, иако треба да постане редовна пракса и да се дешава периодично“.
– За сваку странку не треба да буде проблем да ли ће бити у власти или опозицији, иако је, наравно, тежња партија да буду на власти. Мислим да није неуобичајено, ни страшно, да буду опозиција. Нова Србија је више пута била власт и опозиција. Потпуно је нормално у политичком животу неке странке да се смењује на тим позицијама. Што се Нове Србије тиче, ми ћемо на седници највиших органа партије анализирати рад и председника Илића, као министра без портфеља за ванредне ситуације, али и страначки рад у свим другим областима. Очекујем да ће то бити ускоро и тада ћемо се званично огласити. Грађане Србије уопште не интересује ко је на власти, њих интересује да боље живе и да виде напредак. И то је потпнуо нормално. Раније је било проблем за многе странке када се говори о реконструкцији. Сада то није зато што је СНС већински и може и сам бити на власти. Међутим, они су одлучили да укључе и друге актере и мислим да то добро функционише.
У причама о реконстукцији и свим медијским спекулацијама прво се спомиње име лидера ваше странке. Има ли ту томе истине и постоје ли некаква његова неслагања с премијером Александром Вучићем?
– Нема никавог неслагања Велимира Илића с премијером, напротив, одлично функционишу. Сама министарства без портфеља, а имамо их два, функционишу тако што ресорни министри добијају задужења од премијера. Мислим да је одговор на ваше питање више у томе што можда све те активности министра Илића нису медијски покривене. Он оде на брзину у неко место где је позван и размишља о томе како проблем решити, а не да се то медијски покрије. У ситуацији када је клизиште, поплава, јаловина – ко у том тренутку размишља о медијима? Свако треба да ради свој посао, и то се у извештајима види, а да ли је медијски покривено или не – мање је битно. Мислим да друга министарства, попут грађевине или енергетике, добијају већу покривеност и тежину у медијима него она без портфеља. А и иначе, Нова Србија никада није била миљеник медија.
Премијер је најавио промену односа према невладином сектору, слажете ли се с тиме?
– Поздрављам премијерову одлуку да промени однос према невладином сектору. Кад сте у опозицији, другачије гледате на то како цео систем функционише. Невладин сектор је веома важан јер од њега добијате информације о томе како се примењују неки закони, где су проблеми и врло је важно да се у креирање сваког закона, потом и у његову анализу, укључује невладин сектор. У невладином сектору имате део организација које су априори против власти, али и већину којој је интерес Србије на првом месту, и мислим да је то премијер препознао и да је његово размишљање у позитивином смеру за сваку похвалу…
Светлана Станковић
Опширније читајте у штампаном издању Дневника од 19.1.2015.