ДПС: Ако је влада усвојила ТУ, нема више нашу подршку
ПОДГОРИЦА: Демократска партија социјалиста (ДПС) Мила Ђукановића саопштила је вечерас да влада више нема њихову подршку, ако премијер Дритан Абазовић сматра да је Темељни уговор усвојен.
Из ДПС су позвали Абазовића да, како кажу, децидно објасни да ли је влада на данашњој седници донела Одлуку о усвајању Предлога Темељног уговора са СПЦ.
"Демократска партија социјалиста са жаљењем констатује да је, упркос околности да се расправа на седници владе могла пратити путем директног телевизијског преноса, остало до краја нејасно да ли је влада Црне Горе на данашњој седници усвојила Предлог Уговора са Српском православном црквом", саопштио је портпарол те партије Милош Николић.
Наводи да је на седници 13 чланова владе гласало за Темељни уговор, а да је из политичког споразума који су постигле политичке партије које подржавају владу у Скупштини Црне Горе, "јасно да је за усвајање ове одлуке неопходна квалификована већина."
"То недвосмислено значи да је потребно да ову одлуку подржи 2/3 свих чланова владе, односно њих 14, да би дошло до њеног усвајања", наводи се у саопштењу.
Из наведеног се, кажу, више него јасно види да влада није имала потребну већину за усвајање ове одлуке.
"Због свега наведеног, позивамо премијера Абазовића да разјасни наведене околности и саопшти децидан став: да ли је влада на данашњој седници донела Одлуку о усвајању Предлога Уговора са СПЦ. Уколико није, као и небројено пута преходних дана, позивамо на инклузивност у процесу доласка до финалне верзије Уговора, те истичемо неопходност да учешће у поступку узму правници, историчари и укупна заинтересована стручна и лаичка јавност како се ово важно питање не би решавало брзоплето и како би се у финалу дошло до адекватног садржаја који штити интересе државе Црне Горе".
Из ДПС поручују да уколико премијер Абазовић сматра да је одлука донета, онда мора да прими к знању да 43. влада више нема подршку ДПС-а, пренелис у подгорички медији.