Ђорђевић: Нови погром се више никада неће догодити
БЕОГРАД: Комеморативном академијом, вечерас је у Народном позоришту у Београду обележен Дан сећања на 17. март 2004 - Погром на Косову и Метохији, уз поруку министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зорана Ђорђевића да Србија има капацитет да у сваком тренутку одбрани све своје грађане и да се неки нови погром над српским становништвом на КиМ више никада неће догодити.
"Догађаји који су пре тачно 15 година одиграли на КиМ, односно погром над српским становништвом покрајине, паљење њихове имовине и уништавање духовне баштине СПЦ од прворазредног културног значцаја, нису нажалост означили крај непријатељске полтике коју представници привремених власти у Приштини воде према Србији и према свим суграђанима српске националности", рекао је Ђорђевић.
Он је истакао да је поред баштине СПЦ, индустријских и привредних постројења, чији је оснивач, инвеститор и власник држава Србија, као и безбедности српског становништва на КиМ, угрожено и албанско становништво које, како је навео, не у тако мањој мери трпи репресију и терор привремених приштинскх власти, односно ратног руководства тзв. ОВК.
Указао је и да је "такозвано независно Косово" главно чвориште у Европи и једно од највећих у свету за организовани криминал, трговину наркотицима и белим робљем и где људски живот не представља никакву вредност.
С друге стане, како је нагласио, Србија поштује све своје држављане, без обзира на њихову етничку и верску припадност и порекло и прихвата све грађане и грађанке КиМ.
Међутим, додао је Ђорђевић, Србија не прихвата ратне лидера косовских Албанаца и инсистира на томе да се сви њихови злочини истраже и адекватно казне.
Он је истакао да најбољи доказ да такозвано Косово, и поред свестране логистичке подршке дела међународне заједнице, не може да буде суверена држава, пружају управо представници привремених власти у Приштини, односно припадници ратног политичког крила терористичке ОВК, који се од 1999. до данас, као чланови једне те исте војне хунте, смењују на њиховом челу.
Он је подсетио да привремене власти у Приштини пуних шест година одбијају да спроведу одредбу из Бриселског споразума о формирању Заједнице српских општина, те да шаљу јасну поруку да немају политичку вољу да спроведу у дело обавезе предузете међународним уговорима.
"Тиме су оспорили не ауторитет Републике Србије, јер је Београд већ одавно свестан да је реч фанатичних сепаратиста нема никакву вредност и тежину, већ су се наругали посредничкој улози високих представника ЕУ и јасно демонстрирали да одбацују европску повељу о локалној самоуправи", рекао је Ђорђевић.
Он је подсетио да је Србија блокирала пријем тзв. Косова у Унеско 2015. године и обесмислила напор привремених власти у Приштини да поново аплицирају за пријем 2017. години.
"Очигледно да њихова намера да српске споменике културе на КиМ лажно представе као албанску духовну баштину, да би, кад би стекли власништво над њима, могли на суптилније начине да доврше девастацију средњевековних српских цркава и манастира, што су чинили 2004. када су их рушили и палили пред телевизијским кмерама", рекао је Ђорђевић.
Подсетио је и на упорно инситирање привремених власти у Приштини да тзв. Косово постане чланица Интерпола, што је, како је оценио, мотивисано њиховом "паничном журбом да своје криминалне активности преточе у легалне токове и униште преостале доказе о ратним злочина ОВК пре него што Специјални суд за ратне злочине на КиМ почне да спроводи истражне процесе и да одмотава клупко замршене повезаности, сепаратистичке политике и организованог криминала на КиМ".
Ђођевић је истакао и да су, након што је Влада Србије спречила пријем тзв. Косова у Интерпол, привремене власти у Приштини спровеле "још једну неодговорну и неразумну меру" уводећи таксе од 100 одсто на робу из централне Србије и БиХ.
"За пуних 15 година, колико је протекло од погрома над српским становништвом и уништавањем српских светиња на КиМ, до увођења такси на српске производе и усвајања платформе за преговоре, привремене власти у Приштини непрекидно су доказивале да је једини континуитет који су у стању да остваре у пракси континуитет мржње, деструкције, дискриминације, криминала, страха, неслободе и репресије над грађанима", оценио је Ђорђевић.
Он је поздравио недавну изјаву високе представнице ЕУ за спољну политикук и безбедност Федерике Могерине која је, како је оценио, недвосмислено ставила до знања да сваки договор за окончање спора између Приштине и Београда мора да буде у складу са међународним правом и правоснажним одлукама УН.
Ђорђевић је додао да је продужетак разговора могућ у сваком тренутку чим привремене власти у Приштини повуку "бесмислену и nеodgovornnu одлуку о таксама".
Он је подсетио на речи председника Александра Вучића да Србија има капацитет да у сваком тренутку одбрани све своје грађане и да се неки нови погром над срспким становништвом на КиМ, нека нова "Олуја" или "Бљесак", или неки нови Јасеновац, више се никада неће догодити.
На почету академије изведена је химна Србије "Боже правде".
Присутни су потом уживали у музичко сценској поеми посвећеној КиМ, чији је аутор Ивана Жигон, а композитор Предраг Радосављевић.