Додик: Одвојићемо се од БИХ ако се промени име РС
БЕОГРАД: Председавајући Председништва БиХ Милорад Додик изјавио је вечерас да ће Република Српска спровести референдум и одвојити се од БиХ, уколико иницијатива СДА за промену имена дође у Уставни суд БиХ.
"Ако иницијатива дође пред Уставни суд ми смо се сложили, и власт и опозиција и рекли смо да ћемо предузети мере о утврђивању нашег статуса. Да не би било дилеме шта би то било, ми ћемо предузети мере, спровести референдум и одвојити се од БиХ", рекао је Додик за РТС.
Он је казао да би у том случају било напада са Запада, али да постоје земље који би то подржале.
"Израчунали смо најмање 10 земаља које би подржале наш статус", рекао је Додик и додао да ако траже да се нешто дода у назив Републике Српске, само се може додати термин "Западна Србија".
Како је рекао, разговарати са САД не значи прихватити њихове политике.
"Ја сам веома јасно оговорио Изетбеговићу везано за иницијативу да буде извршена промена назива Републике Српске. Можемо ми, ако већ траже да се нешто дода, додати Република Српска - Западна Србија, јер је то нешто што би људи у Српској прихватили", рекао је Додик.
Говорећи о сарадњи са Србијом, Додик је рекао да поштује став председника Србије Александра Вучића који разуме ситуацију у БиХ и који истиче да поштује интегритет и целовитост БиХ и све што договоре два ентитета и три народа.
Он је рекао, говорећи о формирању Савета министара, да су и Срби и Хрвати изабрали своје представнике, да је Република Српска одавно формирала власт, да су Хрвати изабрали своје представнике, али да се бошњачка страна не консолидује.
"Уопште нисам без размишљања да се то намерно чини како би се сачувала постојећа структура на нивоу Савета министара. Међутим, они морају да знају да у оваквој консталацији неће радити Парламент, Дом народа, ни Председништво и да ризикују да блокирају читаву земљу", рекао је Додик.
Говорећи о Уставу Републике Српске, чија ће 27. годишњица бити свечано обележена у четвртак - 28. фебруара у Београду, Додик каже да би Устав требало да буде ојачан, јер су у њега интервенисали високи представници који је заправо требало да спроводе Дејтонски споразум, а не да мењају један међународни уговор прилагођавајући га неким другим концепцијама.