„Дневник” у Беочину: Кад Сремци крену, нема стајања
Општина Беочин добила је од Покрајинског секретеријата за локални и економски развој готово милион динара за комплетирање пројектно-техничке документације за изградњу пристаништа у Баноштору.
Беочин је од Републичке владе већ добио 20 милиона динара за пристаниште, који стоје на рачуну Општине и чекају почетак изградње инвестиције, која ће много значити и за становнике целе општине, као и за економски и туристички развој.
Председник општине Беочин Митар Милинковић каже за „Дневник” да им Покрајинска влада с Игором Мировићем на челу, као и Управа за капитална улагања дају пуну подршку за развој њихове општине и да им то много значи.
– Новац – 970.000 динара –добили смо за завршетак пројекта, односно студију оправданости, и уз своту коју смо већ обезбедили та сума нам сада затвара пројекат – истиче Милинковић. – Следећи корак је студија изводљивости.
По његовим речима, лука ће до 2020. године добити костур будућег изгледа, а пошто ће то бити међународно пристаниште и због градње на води, нема места грешкама, те се све мора унапред испланирати до танчина.
– Припрема радова изискује доста времена, док ће сама градња, кад почне, трајати свега неколико месеци – подсећа Милинковић, и додаје да су 20 милиона динара добили пре две године за прву фазу пројекта, што само говори о томе колико дуго раде на томе.
Због водостаја, али и чињеница да Баноштор зна да буде поплављен, плато ће бити изграђен високо, те су рађена и истраживања, што све чини пројектну документацију.
Buyеt Општине Беочин за ову годину износи 520 милиона динара, а прошлогодишњи је реализован 97 одсто. Председник општине Беочин Митар Милинковић каже да су имали суфицит од 55 милиона, а 2016. су остварили 38 милиона суфицита.
– Наша општина је последњих 15 година увек крајем године била у минусу и задуживала се унапред док сада функционише у плусу – наводи Милинковић, што сматра да је за похвалу.
Беочинци уз то конкуришу на свим конкурсима покрајинских и републичких органа, имају унапред спремљене пројекте и чекају само њихово расписивање.
Ове године почиње и изградња градског базена у Беочину, што је жеља већине становника. Председник општине Беочин каже да ће пројектно-техничка документација бити готова за месец, а да ће радови почети на јесен.
– Наша општина не може све сама да изнесе и тражићемо помоћ од Покрајине и Републике за половину инвестиције, а ми ћемо уложити још 20 милиона динара – наводи Милинковић.
Он додаје да су, захваљујући и Секретеријату за спорт и омладину који им је обезбедио два милиона динара, изградили темеље за фискултурну салу у основној школи у Раковцу. Вредност те инвестиције је 24 милиона динара, а Општина се такође нада помоћи Покрајине за завршетак радова. Беочинци имају и пројекат за завршетак канализационе мреже, асфалтирање улица...
Етно-туре, фијакери...
У плану су и етно-туре, организоване вожње фијакерима, много је планова и очекивања од луке, чију градњу сви с нестрпљењем очекују, а у старој Католичкој цркви Светог Рудолфа и изградња Центра за истраживање винске културе, у којем ће се одржавати представе, концерти, изложбе, предавања, винска такмичења, сајмови...
Пристаниште ће много значити и Сремском округу, сматра председник Општине Беочин, а не само Беочинцима, јер брзо се стигне до Баноштора и из Сремске Митровице, као и Шида и других градова, и подићи ће у великој мери и туризам и привреду.
– Сваки дан Дунавом пролазе велики крузери који возе неколико стотина туриста. Нек стане сваки пети, сваки десети, и крену у обилазак аутобусима које ћемо организовати, а који ће их возити до манастира, винарија, куповаће сувенире које су направили наши становници, свакако ће Беочинцима значити много, али и свим Сремцима – истиче Милинковић.
У плану су и етно-туре, организоване вожње фијакерима, много је планова и очекивања од луке, чију градњу сви с нестрпљењем очекују, а у старој католичкој цркви Светог Рудолфа, датој од Ватикана локалној винарији „Фрушкогорски виногради” на коришћење на 100 година, планирана је и изградња Центра за истраживање винске културе, у којем ће се одржавати представе, концерти, изложбе, предавања, винска такмичења, сајмови...
Власник винарије Гордан Башић нам је својевремено наговестио да ће такав објекат, уз само пристаниште и долазак туристичких бродова, много значити том мало месту.
– Баноштор, а самим тим и Фрушка гора, уписаће се у светске туристичке карте – рекао је Башић.
Милинковић каже да је Башић добио цркву у закуп на 99 година, уз услов да је приведе туристичкој намени, односно рехабилитује, а у плану је изградња жичаре која ће превозити туристе.
– У непосредној близини су и виногради на обронцима Фрушке горе, а пристаниште ће свакако подићи развој малих винарија, којих је много у овом месту – каже председник општине Беочин.
У прилог томе иде и чињеница да је једна од најпознатијих иришких винарија „Ковачевић” изнајмила у Грабову 198 хектара пољопривредног земљишта, на којем ће подићи нове засада винограда, и подићи виноградарство у том крају. За ту земљу пет година није било заинтересованих због обима, те је постала запуштена. Пољопривредног земљишта у државном закупу у Беочину има 450 хектара, те је готово половина сада под виноградима.
– После дугог низа година запуштености, у селу које броји 80 становника, Ковачевић је већ запослио 12 радника, а биће посла за још много више, што ће подићи развој целог тог краја – напомиње председник општине Беочин. – Раширених руку ћемо дочекати све такве инвеститоре, који ће добити пуну подршку локалне самоуправе да улажу у развој општине.
Милинковић додаје још да је цео Срем леп, Сремска Митровица, Шид, Ириг и да има доста да понуди, а да ће туристи за неколико часова, на колико пристану, моћи свашта да обиђу и доживе лепо искуство, које ће пренети другима и довести и друге туристе.
Маша Стакић