heavy intensity rain
10°C
22.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9952
usd
110.9275
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

„ДНЕВНИК” у БАЧКОМ ПЕТРОВЦУ Уређују село по село, граде путеве...

03.06.2019. 10:50 19:14
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

БАЧКИ ПЕТРОВАЦ: Председник општине Бачки Петровац Срђан Симић каже за „Дневник“ да овогодишњи општински буџет износи око 580 милиона динара.

Када је реч о изворима прихода и наплати пореза, тврди Симић, за прошлу годину они износе и више од 100 одсто јер су успели да наплате старе дугове и тај део Општинске управе добро ради, те немају проблема с приливом новца у буџет.

– Највеће оптерећење буџета локалне самоуправе је повраћај месног самодоприноса, о чему сам већ говорио за ваш лист, али и поред тог намета, Општина успева да инвестира у инфраструктуру, да има суфицит у самом буџету, али смо имали и помоћ од Владе Републике Србије на крају прошле године, када смо добили десет милиона динара из текућих буџетских резерви за повраћај месног самодоприноса, на чему смо им захвални – напомиње Симић. – То нам је свакако била велика помоћ, јер новац из буџета који смо планирали за те намене сада можемо преусмерити на инфраструктуру, односно на инвестиције.

Он појашњава да се стално јављају нови захтеви за повраћај, а иако део дуга застарева, грађани могу свакодневно да их туже.

– До сада је више од 2.500 људи добило повраћај самодоприноса, а износи се крећу од 20.000 динара до 300.000, у зависности од тадашњих примања грађана. Више од 160 милиона динара је од 2016. године до данас исплаћено грађанима, а у томе је велики део исплаћен за судске трошкове, вештачења, трошкове адвоката, који су по том питању у великом делу профитирали јер су наш буџет схватили као свој плен и тако и наступили пред грађанима – каже Симић.


Меморијални парк у Маглићу

– Када је реч још о Маглићу, из Покрајинског секретеријата за спорт и омладину добили смо 4,5 милиона динара за једну фазу радова на меморијалном парку нашем прослављеном репрезентати-

вцу одбојкашу Жарку Петровићу, а Општина је издвојила још 1,5 милион динара и биће урађена и теретана на отвореном с комплетним мобилијаром и ЛЕД расветом. Он истиче да је то изузетно важан пројекат, а меморијални парк служиће свим будућим генерацијама.


Он додаје да постоји и опција мирног решења спора, који је део грађана прихватио јер не желе да туже своју општину и који су као дуг добили главницу, без камата и додатних трошкова.

– Имали смо случајеве да је повраћај износио свега хиљаду динара, а након суђења, вештачења, адвоката, повећан на више од 20.000. То је велики трошак за локалну самоуправу, када је половина новца малтене завршила код адвоката – тврди Симић.

По његовим речима, у прошлој години Бачки Петровац је имао велику инвестицију уређења локалног пута Бачки Петровац – Кулпин, дугог 4,5 километра и вредног близу 100 милиона динара, што је финансирано из буџета Општине, као и Управе за капитална улагања АПВ. Такође, у Кулпину је дограђена Предшколска установа „Вчиелка“, што је стајало око 16 милиона динара и финансирано од Управе за капитална улагања.

– На тај начин заокружена је инвестиција у Кулпину, што за prеthodnu годину износи готово милион евра. За Бачки Петровац урађена је пројектна документација, а тиче се путне инфраструктуре, асфалтирања 16 улица, инвестиције вредне готово 60 милиона динара, коју планирамо да реализујемо ове године, што нам је и капитална инвестиција у 2019, и за коју смо потписали уговор с Управом за капитална улагања – напомиње Симић.

– На тај начин неколико насеља у Бачком Петровцу имаће могућност да се повеже на канализациону мрежу – каже Симић.

Када је у питању култура, с Министарством културе и информисања очекују потписивање уговора за пројекте културног наслеђа, међу којима је и њихова општина проглашена међу добитнике по конкурсу „Градови у фокусу“.

– Ми смо конкурисали с пројектом обнове Немачке евангелистичке цркве у Маглићу и Музејом војвођанских Словака у Бачком Петровцу – каже Симић.


Водовод у Кулпину

Ове године у плану је и пројектна документација за водовод у Кулпину, која је преко потребна, као и канализација, која још увек није завршена, а документација мора да обухвати и пречистач.

– Када заокружимо сва насеља и све инфраструктурне пројекте, долазимо до тога да се у општини Бачки Петровац раде и путеви, вртићи, спортски програми, решавају отпадне и пијаћа вода, али да ниједна месна заједница нити пројекат није стављен испред другог, сви су нам пођеднако важни јер је сваки сегмент инфраструктуре једнако важан и нама и свим грађанима, и то морамо да оправдамо – истиче Симић.


По његовим речима, Немачка евангелистичка црква у Маглићу идуће године обележава 200 година од подизања, а Општина је ове године од Министарства културе и информисања добила 15 милиона динара за спољашњу обнову цркве јер је почела да представља опасност за грађане с обзиром на чињеницу да на њој није ништа рађено дуги низ година.

– Један од основних разлога за обнову је управо претња да се та огромна грађевина сруши сама од себе и доведе у питање безбедност наших суграђана. С друге стране, наши партнерски односи с немачким градом Кирхем унтер Теком из покрајине Баден-Виртемберг почивали су на међусобним обавезама, међу којима је и обнова немачке цркве, која је симбол живота Немаца до 1945. године у Маглићу, а они су формирали међународно удружење које се бави искључиво обновом цркве и обећали су да ће ове године донирати 40.000 евра за обнову – каже Симић. – Ове године урадићемо комплетан пројекат унутрашњег уређења, с акустиком јер се отворила могућност да тај простор буде мултифункционалан, било да је реч о музејским изложбама или међународним фестивалима, о чему ћемо, наравно, разговарати с ресорним министарством, али и с партнерима у Немачкој, с којима имамо добре односе, које треба увек и побољшати.

Црква је у власништву државе и њом располаже Републичка дирекција за имовину, али ју је Општина дала СПЦ на управљање 1992. Симић напомиње да у том периоду до данас није ништа улагано у њу. Зато је, појашњава, враћена на управљање Општини Бачки Петровац, да би могло у њу да се инвестира.  

Маша Стакић

Фото: Р. Хаџић

Пројекат „Бачки Петровац данас“ реализује ДВП продукција, а суфинансира општина Бачки Петровац. Ставови изнети у пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.

Пише:
Пошаљите коментар